TSK: 25 PKK/PYD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ !

TSK, Cerablus'ta teröristlere yapılan operasyonlar hakkında bilgi verdi.

TSK: 25 PKK/PYD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ !
A+ A-

Yer yer sıcak çatışmaların yaşandığı Cerablus'a bu sabah 2 tank eşliğinde askeri mühimmat kamyonu ve ZPT'ler (Zırhlı Personel Taşıyıcı) gönderildi. Reuters'ın haberine göre, Türk savaş uçakları ve topçuları Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerini vurdu. Ayrıca YPG'nin öncülüğündeki SDG'nin elindeki iki köyün kontrolünün ÖSO'nun eline geçtiği bildirildi. Güvenlik kaynakları ise Cerablus'ta düzenlenen operasyonda 25 PYD'linin öldürüldüğünü belirtiyor.

İşte bu sabah bölgeden haberler:

Saat 13:51: 25 YPG'Lİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Askeri kaynaklardan son dakika açıklaması geldi... AA'nın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, Özgür Suriye Ordusu tarafından Cerablus bölgesinde yürütülen "Fırat Kalkanı" harekatını destekleyen unsurlara ateş açtığı tespit edilen terörist gruplara yönelik, koalisyon kapsamında yapılan hava harekatı sonucunda 25 PKK/PYD üyesi teröristin etkisiz hale getirildiği, terörist gruplarca kullanıldığı tespit edilen 5 binanın imha edildiği bildirildi.

ASKERİ KAYNAKLAR: HALKIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN...

Sputnik'in haberine göre PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG öncülüğündeki 'Cerablus Askeri Konseyi' hava bombardımanında sivillerin öldüğünü savundu. Askeri kaynaklardan yapılan açıklamada ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, "bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyeti gösterdiği" bildirildi.

Saat 13.45: SİVİL HALKI "KALKAN" YAPMAYA KALKTILAR

ÖSO'ya bağlı Nurettin Zengi grubunun komutanı Ahmet Genco, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çatışmaların ardından Amarne köyünde kontrolü elinde tutan PYD mensuplarının etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda mühimmat ele geçirdiklerini bildirdi. Teröristlerin çatışmalar sırasında köydeki az sayıdaki sivil halkı "kalkan" olarak kullanmaya çalıştığını vurgulayan Genco, "Teröristleri etkisiz hale getirdik, sivil halkı kurtardık" diye konuştu.

Saat 12.55: HEDEFTE MENBİÇ VAR

Cerablus'u ele geçiren Özgür Suriye Ordusu'nun çatısı altında savaşan muhalif gruplardan Sultan Murat Tugayı'nın lideri Albay Ahmed Osman, Reuters haber ajansına konuştu. Osman, Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin, Menbiç'i ele geçirmeyi hedeflediğini belirtti. Osman, Menbiç'teki YPG'lilerin bölgeyi terk etmediğini, aksine mevzilerini güçlendirdiğini; bu yüzden de muhalif güçlerin Menbiç'e doğru ilerlediğini söyledi. Osman, Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki Menbiç'in "Allah izniyle birkaç gün içinde alınacağını" ifade etti. Türkiye ve ABD; YPG'ye, Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi için çağrı yapmıştı. YPG de bölgeden çekildiğini iddia etmişti. YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri, yaklaşık 2.5 ay süren çatışmalar sonucunda Menbiç'in kontrolünü IŞİD'den almıştı.

Saat 11.55: EN AZ İKİ KÖY EL DEĞİŞTİRDİ

Reuters'ın haberine göre; Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Suriye'nin kuzeyinde PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin öncülüğündeki SDG'nin elindeki iki köyün kontrolünün ÖSO'nun geçtiğini bildirdi. Örgüt, SDG'ye bağlı Cerablus Askeri Konseyi'ne mensup militanların El Amarne ve Ayn El Bayda köylerinden çekildiğini belirtti.

Reuters'a konuşan bir Suriyeli muhalif komutan, ÖSO'nun ayrıca Dabis köyünü de ele geçirdiğini ifade etti.

Saat 10.15: "TÜRK UÇAKLARI YPG'Yİ VURDU" İDDİASI

Ajansın haberine göre, Türk savaş uçakları ve topçuları Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerini vurdu. Reuters, haberini, Türk güvenlik kaynaklarına dayandırdı. Reuters'a bilgi veren Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk uçaklarının, Cerablus'un güneyindeki Menbiç kentinin kuzeyindeki bölgeleri vurduğunu belirtti. 

Suriye topraklarında ise DAEŞ tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) kontrollü şekilde etkisiz hale getiriliyor. Bu sırada Cerablus'un bazı bölgelerinden zaman zaman yükselen dumanlar sınır hattından da görülüyor.

SABAH SEVKIYAT YAPILDI

İHA'nın haberine göre, yer yer sıcak çatışmaların yaşandığı Cerablus'a 2 tank eşliğinde sınırdan içeri askeri mühimmat kamyonu ve ZPT'lerin (Zırhlı Personel Taşıyıcı) giriş yaptığı görüldü.

Öte yandan gece boyunca Cerablus'un iç noktaları ve güneyindeki bazı hedefler tank ve obüslerle vuruldu.

Sabah erken saatlerde ise çatışma ve patlama sesleri Karkamış ilçesinden duyuldu.