Benzin ve motorine şaka gibi indirim!

Benzin ve motorine şaka gibi indirim!
Güncelleme:

Zam yağmuru sonrası 22 TL'ye dayanan benzin litre fiyatı ve 25 TL'ye dayanan motorin litre fiyatına şaka gibi bir indirim geldi. TL, TL gelen zamların sadece küsuratını silen indirim sonrası hem benzinde hem de motorinde fiyatlar değişti. İşte 27 Ocak cuma itibariyle "indirimcikli'' güncel akaryakıt fiyatları.

Brent petrol fiyatının 2023 yılının başında yaşadığı sert düşüş sonrasında yeniden 90 dolara doğru koşmaya başlamasıyla benzin ve motorin fiyatlarında zam üstüne zam dönemi yeniden başlamış önce benzine 1,26 TL, ardından da motorine 0,84 TL'lik iki zam peş peşe gelmişti.

Bu zamların ardından şimdi de indirim haberi geldi. Ancak yapılan zamların ardından gelen indirim oranı araç sahiplerini mutlu etmeyecek.

2022 yılı başında benzinin litre fiyatı 12,91 TL, motorinin litre fiyatı ise 12,76 TL seviyesindeydi. 2022 yılı boyunca yağmur gibi yağan ve 2023 yılının daha ilk ayı bitmeden gelen zamlar nedeniyle benzinin güncel fiyatı 22 TL'ye, motorinin fiyatı ise 24 TL'ye dayandı.

Bu  zamlar sonrası bugün itibariyle ( 27 Ocak cuma ) geçerli olmak üzere hem benzine hem de motorine motorine indirim geldi. Ancak 2 indirim de zamların sadece küsuratını silebildi. 

Çünkü TL, TL gelen zamlara karşı gelen indirim sadece 65'er kuruş oldu...

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Akaryakıt fiyatları il, ilçe ve bayiler arasında farklılık gösterse de güncel akaryakıt pompa fiyatları ortalama şu şekilde: 

İstanbul
Benzin fiyatı: 21,14 TL
Motorin fiyatı: 23,45 TL 
LPG fiyatı: 10,81 TL

Ankara
Benzin fiyatı: 21,35 TL
Motorin fiyatı: 23,70 TL
LPG fiyatı: 10,76 TL

İzmir
Benzin fiyatı: 21,27 TL 
Motorin fiyatı: 23,75 TL
LPG fiyatı: 10,85 TL

EPGİS zam ve indirimleri artık neden açıklamıyor ?

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Benzin ve motorin 2022 yılı başında kaç paraydı ?

Hatırlanacağı gibi 2022 yılı başında benzinin litre fiyatı 12,91 TL; motorinin ise 12,76 TL düzeyindeydi. Yılın ilk yarısına gelindiğinde benzin 28,46 TL’ye yükseldi. 6 ay içinde fiyattaki artış oranı yüzde 120’yi buldu. Yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı gerileme gösteren benzinin litresi en düşük rakamı 18,66 TL ile Eylül ayında gördü. Fakat bu rakam kısa süreli oldu ve fiyat tekrar yükselişe geçti. Bu ay petrolün yıl içi en düşük seviyeye gerilemesi ile fiyat 18,62 TL’ye indi. Son zam ile benzinin litresi 19,46 TL’ye yükseldi. Zammın ardından benzindeki yıl içi yükseliş oranı yüzde 44 oldu.

2022 yılı sene başında benzinden daha düşük olan litre fiyatı gelen seri zamlarla Haziran ayında 29,99 TL’ye çıktı. 6 ay içinde fiyat yüzde 135 oranında rekor artış gösterdi. Yılın ikinci yarısında başlayan indirimle 22,07 TL’ye geriledi. Bugün itibarıyla motorinde yıllık yükseliş oranı yüzde 73.

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

Petrol Piyasası Kanunu gereği 1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçildi.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uyguluyor veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbest.

Türkiye'de akaryakıt pompa fiyatları, rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturuluyor.

Rafineri fiyat oluşumu şöyle:

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz rafineri fiyatı ne demek?

Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları, 'gümrüksüz rafineri fiyatı' anlamına gelir.

Türkiye'de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.