Bunun adı Erdoğan turizmi ! Yerli turist akın ediyor...

Bunun adı Erdoğan turizmi ! Yerli turist akın ediyor...
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize'nin Güneysu ilçesi, yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ana- baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesi, turizmdestinasyonu haline geldi. Son yıllarda yapılan turizm yatırımlarıyla ilçede, yerli- yabancı turistler ağırlanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketini görmek isteyenler, Güneysu'ya gelerek, Arapdüzü Doğa Parkı, Handüzü Yaylası ve Kıbledağı Dua Tepesi'ni geziyor. Ziyaret edilen yerler arasında Erdoğan'ın Merkez Mahallesi'ndeki 2 katlı, ahşap- taş karışımı, yöre mimarisini yansıtan evi de bulunuyor. Ziyaretçiler, evin fotoğrafını çekip, 'selfie' yapıyor. Turistler, en fazla ilgiyi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bin 160 rakımlı Kıbledağı zirvesinde 3 yıl önce açılan ve senenin büyük bölümü sis bulutuyla kaplı Dua Tepe'deki camiye gösteriyor. Cami, Erdoğan'ın isteği üzerine, Üsküdar Şemsi Paşa Camii'nin benzeri olarak inşa edilmişti. 

 BAŞKAN TURAN: GÜNEYSU İLGİ ÇEKİYOR

Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabirine açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Güneysulu olmasının avantajlarından yararlandıklarını kaydeden Turan, "Güneysu'nun böyle büyük bir devlet adamını bağrından çıkarmış olması, ilçe için büyük bir iftihar kaynağıdır. Gittiğimiz her yerde bu durumun sıcaklığını hissediyoruz. Doğrusu bu durumdan da istifade ediyoruz ama Cumhurbaşkanı'mız bu konularda çok adildir. Güneysu özellikle Cumhurbaşkanı'mızın ana- baba ocağı olması dolayısıyla herkesin ilgisini çekiyor. Büyük bir devlet adamının nasıl bir yerden yetiştiğini merak edenlerin Güneysu'ya gelmesi, bizim açımızdan farklı bir turizm kaynağı oluyor" dedi.

Güneysu'nun doğal güzellikleriyle öne çıkan ve yeşilin her tonuna sahip ilçe olduğunu belirten Turan, turizm faaliyetlerini artırmak adına çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şunları söyledi:

"Turizm konusunda ilçe, doğal güzelliğe sahip olsa da altyapımız yoktu. Biz turizm altyapısı oluşturma konusunda gayret içindeyiz. Bu noktada yaptığımız bazı çalışmalar var. Bunlardan biri olan ve ilçenin 10 kilometre uzağında yer alan Arapdüzü mesire alanı, günde 500 ile 600 kişinin ihtiyacını karşılayan, yürüyüş parkuru, mesire alanı ve şelalelere sahip yerdir. Yine Kıbledağı kent ormanı ve camimiz var. Kıbledağı, çok stratejik bir tepedir. İsmini Güneysu'nun kıble istikametinde yer aldığı için Kıbledağı olarak almıştır. Kıbledağı'nda rahmetli Yusuf Yılmaz hoca tarafından yapılan bir mescit vardı. 2010 yılında bu bölgeye yol yapılmasının ardından Cumhurbaşkanı'mız ile buraya çıkmıştık. Cumhurbaşkanı'mız ilk defa bu alana çıkıyordu ve bu mescidin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Hayırsever bir iş adamımız tarafından tüm masrafları karşılanarak çok güzel bir cami inşa edildi. Kıbledağı, turizm açısından Güneysu'nun önemli mekanlarından birisi haline geldi. Handüzü Yaylası, Rize'nin en düz ve merkeze en yakın yaylasıdır. Yayla yolu tamamen asfaltlanmış durumda. Rize merkeze 35 kilometre uzaklıktaki bu yere araba ile yaklaşık 40 dakikada ulaşım sağlanabiliyor. Handüzü Yaylası'nda Doğu Koruma ve Milli Parklar bünyesinde 85 dönümlük günübirlik mesire alanı yaptık. Bu projemiz henüz hayata geçirilemedi. Önümüzdeki yıl Handüzü'ne yapılacak olan tesisleri ihale edip turizme kazandırmak istiyoruz."

DHA