Çin aşısını taşıyan uçak Türkiye'de!

Çin'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı.

Türkiye'nin Çin'den ithal ettiği ve SinoVac firması tarafından üretilen CoronaVac isimli Covid-19 aşılarının ilk bölümünü taşıyan uçak, dün akşam Türkiye saati ile 19.50'de başkent Pekin'den havalandı. Aşılar, sabah saat 05.30 sıralarında Ankara'da Esenboğa Havalimanı'na ulaştı. 17 konteynerdeki toplam 3 milyon doz aşı havaalanında indirildikten sonra, 5 kamyon ve 2 TIR ile Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na taşınacak.

BAKAN KOCA DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, "İnaktif aşılarımızın ilk bölümünü getiren uçak Türkiye saati ile 19.50'de Pekin Havalimanı'ndan havalandı. Yarın sabah burada olmasını bekliyoruz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz. Ümit ederim ki darlıkların bittiği genişliklerin başladığı gün bugündür. Aşılarımızı taşıyan Türk Hava Yolları'na ait uçağın bu sabah 05.30'da Esenboğa Havalimanımıza ulaşması beklenmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

'AŞILARIMIZI GETİREN UÇAK ANKARA'YA ULAŞTI'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıları getiren uçağın Esenboğa Havalimanı'na ulaştığını belirterek, "14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı GM koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız" dedi.

DEPOLARA NAKLEDİLDİ

Uçaktan indirilen konteynerler Sağlık Bakanlığının deposuna aktarıldı. THY uçağında 17 konteyner içerisinde 3 milyon doz aşı bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tetkiklerin 14 gün süreceğini açıkladı. Gelen her partinin uygunluğu örnekler üzerinden incelenecek. Daha sonra yurdun dört bir yanına dağıtılacak.

Aşılama Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşecek. İlk olarak sağlık çalışanları aşılanacak.

Çin'den getirilen aşının devamı da gelecek. Şubat sonuna kadar 50 milyon doz aşının Türkiye`ye ulaşması bekleniyor.

Türkiye'ye gelen aşıların üzerinde dikkat çeken sloganTürkiye'ye gelen aşıların üzerinde dikkat çeken slogan

 

Seçiniz...