Hükümetten 'hendek' hamlesi ! O yasa değişiyor

Hükümetten 'hendek' hamlesi ! O yasa değişiyor

Bazı belediyelerin iş makineleriyle hendek kazılmasının ardından Büyükşehir Yasası'nda değişikliğe gidilecek.

AK Parti; Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin'de belediyelerin araçlarıyla kazılan hendekler, oluşturulan barikatlar üzerine Büyükşehir Yasası'nda "hendek ayarı" için kolları sıvadı.

BÜYÜKŞEHİRİN BAZI GÖREVLERİ VALİLERE

Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, 64. Hükümet Programı'nda da Büyükşehir Yasası'nda revizyon yapılmasının sinyalini veren AK Parti, halen büyükşehirlerde bulunan bazı görevlerin valiliklere verilmesi üzerinde çalışıyor. Yasa değişikliği ile itfaiye, ambulans ve iş makinelerinin kullanımında yerel yönetimlerin yetkileri sınırlandırılacak.

İÇİŞLERİ'NE 4 BAKANLIK DESTEK VERECEK

Büyükşehir Yasası'nda yapılması planlanan değişikliğin Haziran 2016'ya kadar TBMM'den geçmesi planlanıyor. Düzenleme üzerinde çalışmayı, İçişleri Bakanlığı'nın yapacağı öğrenilirken, Çevre ve Şehircilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Kalkınma ile Orman ve Su İşleri bakanlıkları ile Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği de düzenlemeye katkı sağlayacak.

YENİ BİR MODEL YARATILACAK

Planlanan düzenleme ile büyükşehir belediyelerinin hizmet sunum yöntemleri yeni bir model çerçevesinde değerlendirilecek. Bu kapsamda büyükşehirlerde valiliklere bazı yeni görev ve sorumluluklar verilecek.