Istrancalar nefes aldı ! O karar iptal edildi..

Istrancalar nefes aldı ! O karar iptal edildi..

Danıştay, maden yaptırmak isteyen bakanlığın "ÇED gerekli değildir" kararını iptal etti..

Danıştay, Kırklareli’ndeki Istıranca Dağları’nda yapılması planlanan kalker ve mıcır madenleri için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir‘ belgesine yapılan itirazı kabul etti.

Radikal’den Fundanur Öztürk’ün haberine göre Ergene Havzası’nda yer alan Kırklareli Vize ilçesine bağlı Pazar Köyü’nün kalker ve mıcır madenlerine karşı yaptığı hukuk mücadelesi sürüyor.

Madenlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldığı  ‘ÇED gerekli değildir‘ belgesiyle yaptığı işlemlere Danıştay 8. Dairesi  ‘dur’ dedi.  Bölge halkı daha önce Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurmuş ve ret yanıtı almıştı.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, yıllardır süren hukuk mücadelesini ve sonucunda gelinen noktayı şöyle anlattı: “Danıştay 8. Dairesi, maden ocağının yer altı su besleme alanı üzerinde olması, bölgede yöre halkı tarafından kullanılan birçok su kaynağı olması ve bu alanların çok geniş alanı kapsaması nedeniyle bu şekilde bir karar verdi. Yörede yaşayanlar yaşam alanlarının yok olmasını istemiyor. Akademisyenlerden oluşan bilirkişilerin hazırladıkları rapor , telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını bilimsel olarak ortaya koydu. Danıştay ise yerel mahkemenin kararını bozarak ‘dur’ dedi.”

İzinler iptal edilmeli

Dava sürecinde birçok madene ruhsat verildiğini ve çalışmaların sürdüğünü belirten Çidem, bu izinlerin bir an önce iptal edilmesini isteyerek, “Istrancalar’da 26 noktada, taş ve maden ocakları var. Bunların birçoğu yer altı ve yer üstü su toplama alanında. Yetmezmiş gibi var olan su kaynaklarının olduğu yerlere yeni yeni taş için, maden için işletme ruhsatları veriliyor. Eski ruhsat sahipleriyse kapasite artışı adı altında tahribatı kat kat büyütüyor. Danıştay kararıyla verilen işletme izinlerinin bir an önce iptal edilmesi gerekiyor” diye konuştu.