Bakan Soylu'dan ''15 Temmuz'u FETÖ yapmadı'' sözleri için açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ''15 Temmuz'u FETÖ yapmadı'' çıkışı gündeme bomba gibi düştü. Tepkiler üzerine sözlerine açıklık getiren Bakan Soylu, ''Amerika'nın 15 Temmuz'un arkasında olduğu apaçık ortada. Onların talimatıyla bunu icra eden de FETÖ idi'' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Haber Global ekranlarında Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlarken kullandığı ifadeler gündem yarattı. Bakan Soylu, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili yaptığı değerlendirmede "FETÖ mü yaptı 15 Temmuz'u? Candaş Bey, 15 Temmuz'u FETÖ yapmadı, bizi rahat bırakmazlar. Ancak ayakta sağlam durursanız rahat olursunuz, bu kadar basit" dedi.

"DESTEKÇİLERİYLE BİRLİKTE YAPTI"
Devamında program sunucusu Candaş Tolga Işık'ın "FETÖ yapmadı ne demek?" sorusuna cevap veren Soylu "Sadece FETÖ mü yaptı dedim, destekçileriyle birlikte yaptı dedim" açıklamasını yaptı. "Nerede duruyor FETÖ?" diye soran Soylu'ya Işık, "Amerika'da" dedi. Bunun üzerine Soylu "Bitti" ifadesini kullandı.

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ
Bakan Soylu'nun açıklamaları muhalefetin tepkisini çekti. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, Meclis'te yaptığı basın toplantısında "FETÖ yapmadıysa kim yaptı? Onu da bir söyleyin. Çok tehlikeli ifadeler kullanıyorlar" dedi.

"O ZAMAN GEREĞİNİ YAPSAYDINIZ"
CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ise "Başka bir yeri işaret etmek tam da budur. Eğer Soylu Amerika'yı işaret ediyorsa o zaman gereğini yapsaydınız" ifadesini kullandı. HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oruç da böyle bir cümleyi muhalefetten bir isim kullanmış olsa, o kişinin siyasi lince uğrayacağını savundu.

BAKAN SOYLU NEYİ KASTETTİĞİNİ AÇIKLADI
İçişleri Bakanı Soylu, neyi kastettiğini gazeteci Nedim Şener'e açıkladı. Şener, Hürriyet Gazetesi'ndeki bugünkü köşesinde Bakan Soylu'nun söylediklerini aktardı. Soylu, "Amerika'nın 15 Temmuz'un arkasında olduğu apaçık ortada. Onların talimatıyla bunu icra eden de FETÖ idi" dedi.

"İKİNCİ BİR GEZİ OLUR MU?"
Söylediklerinin kasıtlı olarak da saptırıldığının altını çizen Bakan Soylu, "İkinci bir Gezi olur mu?" sorularıyla ilgili de konuştu. Bakan Soylu, böyle bir ihtimalin yüz üzerinden sıfır olduğunu belirterek; buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Bakan Soylu: ''15 Temmuz'u FETÖ mü yaptı ?''Bakan Soylu: ''15 Temmuz'u FETÖ mü yaptı ?''

Bakan Soylu'ya ''FETÖ'nün siyasi ayağı'' suçlamasıBakan Soylu'ya ''FETÖ'nün siyasi ayağı'' suçlaması

 

Yazının tamamı için tıklayınız