Sabah yazarından canlı yayında ''Sayın Öcalan'' çıkışı

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Burhanettin Duran, NTV ekranlarında canlı yayınlanan Siyasi İşler programında HDP'nin tavrı tartışılırken bölücü terör örgütü PKK'nın İmralı'daki bebek katili lideri Abdullah Öcalan için "Sayın Öcalan" ifadesini kullandı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

NTV’de önceki akşam ekranlara gelen Siyasi İşler programında tartışma yaratan sözler sarf edildi.

Programa; Siyaset Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörü, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Burhanettin Duran, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ve Hukuk Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfü Avşar katıldı.

Programda İstanbul seçimleri konuşulurken HDP’nin alacağı tavır da masaya yatırıldı.

Program sunucusu, Burhanettin Duran’a, "HDP'nin de tavrını sormak isterim. Henüz bir karar açıklamadı, ne dersiniz, ne düşünüyor HDP?" diye sordu.

Burhanettin Duran ise bu soruya "Sayın Öcalan'lı" bir yanıt verdi.

İşte Duran'ın o yanıtı:

"HDP içerisinde, sanıyorum sayın Öcalan’ın son açıklaması, bu Suriye'deki YPG'nin tavrı ile ilgili, Türkiye'nin hassasiyetlerinin dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili açıklaması bir tür bir iç tartışma oluşturdu."

BURHANETTİN DURAN'DAN AÇIKLAMA

Duran canlı yayındaki sözlerinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapmak zorunda kaldı. "Sayın Öcalan" ifadesini sehven kullandığını savunan Duran'ın yaptığı açıklama şöyle:

"14 Mayıs Salı akşamı katıldığım televizyon programında terörist başı Öcalan'dan bahsederken sehven kullandığım ve hemen düzelttiğim bir ifade 23 Haziran seçimleine gidilen ortamda maksatlı olarak çarpıtılmıştır.

Eli kanlı terörist başından herhangi bir olumlu sıfatla bahsetmem mümkün değildir. Teröre ve teröriste karşı olmak milli bir meseledir. Bu tür manipülasyonlarla terörist başının ismi gereksiz yere gündemde tutulmaktadır."

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News