''Suriyeliler o bayrakları Taksim’de değil, gidip Suriye'de sallasın''

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, yılbaşını Taksim'de kutlayan ve bu sırada “Yaşasın Özgür Suriye! Suriye’ye özgürlük" sloganları atan Suriyelilere tepki gösterdi. Yılman, "O bayrakları Taksim’de değil, gidip Suriye'de sallasınlar" dedi.

Sevilay Yılman, "Başlıksız bir yazı" başlığıyla yayımlanan yazısında "Siz de haberdarsınız herhalde Suriyelilerin İstanbul Taksim meydanındaki coşkulu yeni yıl kutlamalarından. Kutlasınlar hiç sözüm yok. Yani sonuçta bir Türk olarak İngilizler için rutin yeni yıl kutlamalarının merkezi olan Trafalgar Meydanı'nda ne kadar olma hakkım varsa… Pekala bir Suriyelinin de Taksim'de olma hakkı vardır! Hatta bu hak sadece Suriyelinin değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan tüm dünya vatandaşlarınındır" ifadesini kullandı.

"Ancak onlar bu hakkı kullanacak diye bu ülkenin vatandaşının da Taksim'de olma hakkı elinden alınamaz. Diyecek ki şimdi bazıları; 'Irkçılık yapma Sevilay! Kim almış Türkiye Cumhuriyeti olan vatandaşından bu hakkı? Hangi vatandaş gitmek istemiş de yılbaşı gecesi Taksim'e, kim engel olmuş?' Elbette ki bu hak bir kanunla, yasayla filan alınıyor demiyorum. Elbette ki isteyen her vatandaşımız o gece Taksim'e gitmek isterse giderdi" diyen Yılman, sözlerine şöyle devam etti: 

 Ancak kim gider? Giden de durur mu o manzara karşısında? İzlediniz mi bilmem görüntüleri. Ama ben şahsen izlediğimde hem ürktüm hem de acayip irite oldum. Çok açık söylüyorum: Ben gitmem o Taksim'e! Gitmek isteyene de engel olurum. Kaldı ki zaten sosyal medyada gördüğüm kadarıyla sadece Türkiye vatandaşları değil, başka ülkelerin turistleri dahil, gidenlerin çoğu da geri dönmüş.

''Türkiye'deki her 4 kişiden 1'i Suriyeli olacak''''Türkiye'deki her 4 kişiden 1'i Suriyeli olacak''

Çünkü o Taksim bizim önceki yılbaşı kutlamalarında gördüğümüz Taksim değil artık. Tamamı Suriyeliler ile dolan o meydanda kutlama falan değil aslında eylem yapılmış. Ellerinde ÖSO bayrakları ve bilmediğimiz bir dille ana teması; "Yaşasın Özgür Suriye! Suriye'ye özgürlük!" olan sloganlarla ülkeleri için istedikleri bağımsızlığı dile getirmişler. Suriye yaşasın ve özgür de olsun tabii ki… Olsun da… Bunu bizden daha çok isteyen o Suriyeliler, o bayrakları Taksim'de değil, gidip Suriye'de sallasınlar. Madem ülkelerinin bağımsızlığını istiyorlar… Madem faşist yönetimden ülkelerini kurtarmak istiyorlar…

Suriyeliler Taksim'de yeni yılı böyle kutladıSuriyeliler Taksim'de yeni yılı böyle kutladı:
1 Suriyeli tacizden gözaltında

O zaman Taksim'de naralar atmak yerine gitsinler onlar için o topraklarda savaşan, gece gündüz nöbet tutan Mehmetçiğimizin yanında yer alsınlar. Kimse kusura bakmasın. Özellikle de Suriyeliler deyince acayip reaksiyonlar gösterip, duyar kasanlar! Suriyeliler konusu benim artık canımı sıkmaya başladı.  

Suriyelilerin bayramı bitti; Türkiye'ye geri döndülerSuriyelilerin bayramı bitti; Türkiye'ye geri döndüler

 

Sevilay Yılman'ın yazısının tamamı için...