İzmir'de şoke eden olay: Bebeğin idrarında uyuşturucu çıktı
Erdoğan talimatı verdi A'dan Z'ye denetim başlıyor
AK Parti'de istifa operasyonu: 6 başkandan 5'i gitti

İzmir Metrosu'ndaki heykele balyozla saldırı

Dünyaca ünlü İspanyol Sanatçı Almacino Gonzales Andres'in “Müzisyen” isimli eseri parçalandı.

İzmir Metrosu'ndaki heykele balyozla saldırı
A+ A-

AKP İzmir Gençlik Kolları üyeleri tarafından bir süredir müstehcen olduğu gerekçesiyle protesto edilen İzmir Metrosu'ndaki heykele balyozla saldırıldı.

Hakkında çok sayıda suç kaydı bulunan S.K. isimli şahıs akşam saatlerinde İzmirspor Metro İstasyonu'na giderek kaideyi devirdi ve heykeli balyozla parçaladı. Güvenlik görevlileri tarafından yakalanan şahıs polise teslim edildi. Hasar gören eser, hasar tespiti ve onarım amacıyla bir süreliğine yerinden alındı.

DÖRT YILDIR SERGİLENİYORDU

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kent kültür ve sanat hayatına katkı etkinlikleri kapsamında  başlattığı Uluslararası Heykel Çalıştayları,  2012 yılında “Akdeniz” konsepti ile yapılmış, çok  sayıda yerli ve yabancı sanatçı büyük ölçekli ahşap eserler üretmişti. Çalıştayda dereceye giren 12 eser, Kültürpark, İnciraltı ve Tarihi Havagazı Fabrikası başta olmak üzere kentin birçok yerinde aylarca sergilenerek beğeni gördü. Son olarak eserler İzmir Metrosu'nun çeşitli istasyonlarına yerleştirildi. 12 eserden biri olan ve İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılan “Müzisyen” adlı  mitolojik figür olan heykel; dört yılı aşkın zamandır İzmirspor İstasyonu’nda sergileniyordu. Heykelin önünde İzmirli sanatseverler için de eser hakkında açıklayıcı bilgi panosu yer alıyordu.

AKP’LİLER PROTESTO ETMİŞTİ

Yaklaşık 10 gün önce İzmir Metrosu İstasyon çıkışında toplanan AKP Gençlik Kolları üyesi 10 kişilik grup, metrodaki heykelleri protesto etmişti. AKP’liler “Dikkat! Bu istasyonda sanat, 18 yaşından küçükler için olumsuz örnek teşkil edebilecek formlarda sergilenmektedir’ yazılı pankartlar asmıştı. Grup adına basın açıklamasını yapan Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Selbi, “Çıplak erkek heykeli, vatandaşların ve çocukların dikkatini çekmiş, özellikle çocuk sahibi olan ailelerin cinsel uzvu teşhir edilerek sergilenen çıplak heykele karşı isyan etmesine neden olmuştur. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen İzmir Metro A.Ş tarafından metroya konulduğu bilinen bu heykel, toplumun genel algısına, örf ve adetimize, ahlaki duyarlılığımıza da aykırılık teşkil etmektedir. Bahse konu çıplak erkek heykelinin herhangi sanatsal bir değeri de bulunmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

“KOCAOĞLU EVİNE GÖTÜRSÜN”

Selbi, “Kafayı müstehcenlikle bozmuş bir zihniyetin topluma açık alanlarda bu ve benzeri heykelleri sergilemesini doğru bulmuyoruz” demişti. Selbi,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na heykeli kaldırması çağrısı yaparak “Dilerse belediye binasına, dilerse de evinin bahçesine götürebilir. Burada teşhir suçu işlenmektedir. Safi, tertemiz zihinleri bulandıran, aileleri çocuklarına çıplak heykelin uzuvlarına ilişkin açıklama yapma noktasında zor durumda bırakan bu heykel kaldırılana kadar eylemlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.