Cumhuriyet soruşturmasında garip ilişkiler yumağı

Çarpıcı iddia: Cumhuriyet’e FETÖ operasyonu yapan FETÖ sanığı savcıya “görevde kalsın” diyen HSYK üyeleri, FETÖ’den tutuklandı

Cumhuriyet soruşturmasında garip ilişkiler yumağı
A+ A-

ODA TV'nin haberine göre; Cumhuriyet Gazetesi’ne FETÖ soruşturmasını yürüten FETÖ davası sanığı Savcı Murat İnam için, “görevinden uzaklaştırılmasın” diye oy kullanan ve oy çokluğuyla savcılık yapmasını sağlayan iki HSYK üyesi, FETÖ üyeliğinden tutuklandı ve meslekten ihraç edildi.

MÜFETTİŞ RAPORU: HEPSİ MESLEKTEN ÇIKARILSIN

Ve yine uzun bir cümleyle devam edelim…

Savcı Murat İnam’ın sanık olduğu, FETÖ’nün Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik suçlamaların yargı ayağını konu edinen davanın iddianamesinin temelini, HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın soruşturma raporu oluşturuyor.

HSYK Başmüfettişi Mustafa Zengin ve HSYK Müfettişleri Hüseyin Turgut İmamgiller ile Tarık Demir’in hazırladığı rapor 7 Aralık 2015 tarihini taşıyor. HSYK Müfettişleri 1121 sayfalık raporlarında, Selam Tevhid soruşturmasında görev alan savcı ve hakimler için şu tespitte bulunuyor:

“FETÖ / Paralel Devlet Yapılanması kapsamında planlı ve sistematik bir şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olarak hareket ederek mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte eylemlerde bulundukları sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Ve HSYK müfettişleri raporlarını, aralarında Savcı Murat İnam’ın da olduğu bu 54 savcı ve hakimin ismini teker teker yazıp, hepsi için “meslekten çıkarma cezası uygulanması ve kovuşturma yapılması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır” talebiyle bitiriyor.

SAVCI İNAM’I MESLEKTE TUTANLAR FETÖ’DEN YARGILANIYOR

Bu rapordan 3 gün sonra…

HSYK İkinci Dairesi, Başkan Mehmet Yılmaz ve 6 üyesiyle toplandı.

Konu: 54 savcı ve hakim hakkında dava açılmasına izin verilip verilmeyeceğiydi.

Ve…

Söz konusu savcıların ve hakimlerin görevden uzaklaştırılması tekrar oylanacaktı.

10 Aralık 2015 tarihini taşıyan 756 sayfalık karara göre;

1) 54 savcı ve hakim hakkında dava açılmasına izin verildi.

2) Dava açılanlardan 49’unun görevden uzaklaştırılma süreleri oy çokluğuyla uzatıldı.

3) Aralarında Savcı Murat İnam’ın da olduğu geri kalan 5 savcı ve hakimin görevden uzaklaştırılması talebi oy çokluğuyla reddedildi.