Kritik tarih açıklandı: Hem maaşlar hem de ikramiyeler artacak

Kritik tarih açıklandı: Hem maaşlar hem de ikramiyeler artacak
Güncelleme:

Milyonlarca memur ile emeklilerin merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi 2022 bütçe programına alındı. Ek gösterge Hemşire, polis, din görevlileri ve öğretmen maaşları ile ikramiyelerini doğrudan etkileyecek.

Milyonlarca memur ile emeklilerin merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinin gelecek yıl tamamlanması bekleniyor. Düzenleme memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biri. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

GELECEK YIL TAMAMLAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “3600 ek gösterge konusunda ilk adımı hükümetimiz atmıştır. Bu husustaki çalışmayı da yine hükümet olarak Cumhur İttifakı ile birlikte 2022 yılı içerisinde tamamlayacağız” dedi.

Oktay’ın bu açıklamalarından sonra yeniden gündeme gelen 3600 ek göstergeyle ilgili Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Yeni Şafak'a konuştu.

Bütün kamu görevlisi emeklileri ile fiilen görev yapan kamu görevlilerinin faydalanmasını sağlayacak bir sonuç üretilmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, “Çalışmanın bu yönde sonuçlandırılması için gayret göstereceğiz. Ek gösterge konusunda yapılacak çalışmanın hem haksızlığa hem de yeni yasal düzenlemelere gerekçe oluşturmadan tamamlanmasını istiyoruz. Bu sonuca ulaşmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli, yararlanacak kamu görevlisi ve emeklisi sayısı arttırılmalı ve adil bir sonuç üretecek şekilde hayata geçirilmeli” çağrısında bulundu.

5510 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihi sonrası göreve başlayan kamu görevlisi ile bu süreçten önce göreve başlayanlar arasında maaş ve ikramiyeler yönüyle farklılıkları bulunduğuna dikkat çeken Ali Yalçın, “Mevcut durumda 5510’a tabi kamu görevlileri, emeklilik yönüyle 3600 ek göstergeden yararlanma imkânı bulunmamakla birlikte maaş ve ücretleri yönüyle ilave artış elde edebiliyor. 2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ek göstergeye yükselecek olan kamu görevlisinin aylık gelirinde 251 TL artış olacak.”