Van Persie namaz kılanları görünce...

Van Persie namaz kılanları görünce...

İstanbul'a geldiği ilk günler önce kelle paça çorbası içen Fenerbahçe'nin yıldızı ardından cami ve müzelere merak sardı.

Fenerbahçe'nin flaş transferi antrenman ve maçlardan fırsat buldukça İstanbul'un değişik mekanlarını gezerek hem tanımaya çalışıyor hem de buralar hakkında bilgi topluyor. İstanbul'a geldiği ilk günler bir işkembecide kelle paça çorbası içerek bundan büyük bir keyif alan Hollandalı futbolcu daha sonra tarihi değeri olan mekanlara karşı da büyük merak duymaya başladı. Van Persie müzeler dışında İstanbul'daki ünlü camileri gezmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde herkesten habersiz olarak İstanbul turuna çıkan Sarı-Lacivertli futbolcu tarihi camileri tek tek gezdi. Sırasıyla önce Süleymaniye, sonra Sultanahmet, ardından da Eminönü'de bulunan Yeni Cami'yi gezen Hollandalı yıldız camilerin mimari yapısına hayran kaldı. Camilerin fotoğraflarını çeken Van Persie burada namaz kılan cemaatten de fazlasıyla etkilendi.
 
MİMAR SİNAN'IN YAPITLARINA HAYRAN KALDI
 

Özellikle Mimar Sinan'ın yaptırdığı Yeni Cami ve Süleymaniye Camisi'nin mimari yapısından etkilenen Van Persie camilerin kuruluş tarihi ve geçirdiği evreler hakkında da bilgi aldı. Ezan okunduğunda Müslümanlar'ın camiye gitmesini merakla izleyen Van Persie İslam kültürü hakkında da bilgi topladı. Eşi Türk ve Müslüman olan Van Persie camiler dışında Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve Arkeoloji Müzesi başta olmak üzere müzeleri gezmeyi de ihmal etmedi.

Takvim