İnternetin devlerine erişim engeli

İnternetin devlerine erişim engeli
Güncelleme:

Dropbox, OneDrive, Google Drive, Github ve Archive.org sitelerine Türkiye'de erişim engellendi.

Dünyanın en yaygın üç bulut depolama servisi olan Google Drive, Dropbox ve OneDrive ile yazılımcıların en büyük paylaşım ağı GitHub ve internet arşivi archive.org'a erişim engellendi. "İdari tedbir" kararı milyonlarca vatandaşı doğrudan etkiliyor. Tepkiler üzerine Google Drive üzerindeki erişim engeli dün gece kaldırıldı.

Bulut depolama servislerine getirilen erişim engeli nedeniyle Türkiye'de bu hizmetleri kullanan vatandaşlar, şirketler ve hatta devlet daireleri, web üzerinde sakladıkları dosyalarına erişemiyor. Bu siteler, internet trafiğinin ulusal düzeyde engellendiğini gösteren "SSL" hatası veriyor.

DÜNYADA HABER OLDU

Dünyanın en büyük teknoloji sitelerinden Slashdot ve The Next Web erişim engeli kararını İngilizce haber yaptı. Türkiye'de sosyal medyada da karara büyük tepki var. Resmi açıklama olmasa da, kararın, RedHack'in sızdırdığı iddia edilen belgeler nedeniyle alındığı öne sürülüyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e göre bu durum Türkiye’nin yüzde 99’unun dosyalarına erişememesi anlamına geliyor.

Akdeniz bu engellemelerin de AİHM kararları ile Anayasa Mahkemesi’nin yakın dönemTwitter ve YouTube kararları ışığında sadece sansür olarak tanımlanabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “BTK’nin verdiği idari tedbir kararı ve arkasından 48 saat içinde Sulh Ceza Hâkimi tarafından verilecek olan onaylama kararlarına engellenen şirketler ve bu sistemlerin kullanıcıları tarafından itiraz edilebilir. Biz bu kararlara itiraz etmek için hazırlığa başladık ve bu engellemeler devam ederse kullanıcı sıfatı ile itiraz edeceğiz ve hukuki süreci başlatacağız."

İNTERNET ARŞİVİNE KELEPÇE

İnternet sitelerinin ortak belleğe kaydedilmiş eski görünümlerini barındıran Archive.org da dün engellendi.

EngelliWeb'in kayıtlarına göre 10 Ekim itibariyle Türkiye'de engellenen site sayısı 114 bin 257'ye ulaştı.

Google Drive üstündeki yasak dün gece kalksa da, bilişim sektöründe "alternatifsiz" olarak görülen GitHub'a erişim engeli yazılımcıların elini kolunu bağlamış durumda.