• Erdoğan: Atatürk olsa ''evet'' derdi
  • ''Almanya, MİT'in verdiği listedeki isimleri uyardı''
  • Dışişleri Bakanı'ndan son referandum anketi
  • Yunan hastalar Türkiye'ye geliyor
  • Erdoğan: Galatasaray'ın kararını hafif buluyorum

ÇARPICI ERDOĞAN - ESAD İDDİASI !

Çarpıcı Erdoğan - Esad iddiası !

İngiltere'nin The Independent gazetesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili çok konuşulacak bir analiz yer aldı.

İngiltere'nin The Independent gazetesi Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, "Erdoğan Suriye'de Putin'le dost olmaya hazırlanırken Türkiye'nin düşman listesi kabarıyor" başlıklı makalesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a atıfta bulunarak 'Sultan, Şam Aslanı ile eski dostluğunu yenilemeyi düşünüyor olabilir mi? Öyle olduğuna emin olabilirsiniz' dedi.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz

İngiltere'nin The Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Gaziantep'te düzenlenen bombalı saldırıyı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yeniden gelişmeye başlayan Türkiye-Rusya ilişkilerini ele alan bir makale kaleme aldı.

"Erdoğan, Suriye'de Putin'le dost olmaya hazırlanırken Türkiye'nin düşman listesi kabarıyor" başlıklı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a atıfta bulunularak ''Sultan, Şam Aslanı ile eski dostluğunu yenilemeyi düşünüyor olabilir mi? Öyle olduğuna emin olabilirsiniz' denildi.

"Esad, Erdoğan'ın kara listesinde değil"

Gazetenin Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Erdoğan'ın Rusya'ya yaptığı ziyaretin ardından Esad'la 'yeniden dostluk kurmaya daha yakın olduğunu' ifade ettiği makalesinde, 'Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Gaziantep'teki saldırının ardından IŞİD, PKK ve Fethullah Gülen cemaatinin ülkenin düşmanları olarak ilan edildiği geniş bir kara liste açıkladığını' ifade etti. Fisk, söz konusu 'kara listeye' ilişkin yorumunda Beşar Esad'ın bu listede yer almadığını savundu:

"Türkiye'nin kara listesi kendi içinde gariplikler barındırıyor. Türkiye, PKK'yi IŞİD'le aynı kara listeye koyuyor. Aynı zamanda Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan YPG'yi de, PKK ile eş tutuyor. Aynı YPG, ABD'nin havadan desteğiyle IŞİD'e karşı savaşıyor. Daha da ilginçtir ki, bu kara listede Erdoğan'ın son 4 yıldır yok etmeye çalıştığı Esad yönetimi yok."

"Esad'ın listede olmamasının sebebi, Rusya ile normalleşen ilişkiler"

Robert Fisk, Türkiye'nin 'kara listesinde' Esad yönetiminin bulunmamasını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 9 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen görüşmeye ve ardından normalleşmeye başlayan Türkiye-Rusya ilişkilerine bağladı. "Suriye rejiminin Gaziantep'teki saldırıyla doğrudan ilişkisi olduğuna çok az sayıda Türk inanacaktır" diyen Robert Fisk, 'Sultan Erdoğan, St. Petersburg'a Çar Vladimir'i görmeye gittikten sonra düşmanlarının sayısını azaltması gerektiğinin farkına varmış gibi görünüyor' dedi.

'Erdoğan'ın yeni Rusya sevgisinin bir bedeli olduğunu' belirten The Independent muhabiri, Türkiye'yi konu alan makalesinde Erdoğan ve Esad'a ilişkin şu çarpıcı ifadeleri kullandı:

"Çar, Esad'a olan sevgisini ve ordusuyla destek verdiği Esad hükümetinin yıkılması girişiminde Türkiye'nin oynadığı rolü gündeme getirmiştir. Sultan bu yüzden Şam Aslanı ile olan eski dostluğunu yenilemeye çalışıyor olabilir mi? Bundan emin olun."

"Artık normal hale gelen bu vahşet, Suriye Savaşı'na dahil olma kararının sonucu"

"Erdoğan, Gaziantep saldırısıyla ilgili kimi suçlarsa suçlasın, artık normal hale gelen bu vahşetin, kendi vermiş olduğu Suriye Savaşı'na dahil olma kararının doğrudan sonucu olduğunu görmek zorunda" yorumunda da bulunan Robert Fisk, 'Savaş sona erse bile Suriye'nin bir daha asla eski Suriye olmayacağı söyleniyor. Ama gerçek şu ki Türkiye de bir daha eski Türkiye olamayacak.O gün geldiğinde Türkiye'nin cumhurbaşkanının kim olduğunu görmek ilginç olacak" dedi.

4984
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS