Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı

AB'den Türkiye açıklaması: Ciddi bir hata olur

AB Komisyon Başkanı Juncker, ''Ankara'ya AB kapılarını kapatmak ciddi bir hata olur'' dedi.

AB'den Türkiye açıklaması: Ciddi bir hata olur
A+ A-

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye'nin şu andaki durumu itibariyle AB üyeliğine hazır olmadığını söyledi. ARD-Europastudio'ya konuşan Juncker, "Türkiye şu anda içinde bulunduğu durum itibariyle AB üyesi olamaz. Özellikle konuşulan idam cezasını yeniden getirirse. İdamın getirilmesi üyelik müzakerelerinin derhal durdurulmasına neden olur" şeklinde konuştu.

GÖRÜŞMELER SÜRMELİ

Juncker, üyelik müzakerelerinin durdurulmasını isteyen Avusturya Başbakanı Christian Kern'in aksine, Türkiye ile görüşmelerin sürdürülmesi gerektiği söyledi. AB Komisyon Başkanı,"Türkiye'ye müzakerelerin durdurulduğunu söylemenin pek bir faydasını görmüyorum" dedi.

Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını AB üyesi tüm ülkelerin onaylaması sonucu gerçekleşeceğine işaret eden Juncker,"Tüm üye devletlerin buna hazır olduğunu şu anda görmüyorum" ifadelerini kullandı.

CİDDİ DIŞ POLİTİKA HATASI OLUR

Juncker, Türkiye'ye "Sizinle ortak işbirliği noktalarımız var ama, biz sizi üye olarak görmek istemiyoruz? diye neden açıksa söylenmiyor?" sorusuna Juncker " Bu kadar ileri gitmek istemem. Çünkü açık kararlar aldık ve zor müzakereler yürütüyoruz. Şu anda Türkiye'ye bir şekilde AB olarak onları almaya hazır olmadığımızı söylersek, bu çok ciddi dış politik hata olur. Ben müzakerelerin sürdürülmesi taraftarıyım. Belki Türkiye üye olmak istemeyebilir. Bu görüşmelerin sonucuna bağlı" diye konuştu.

DHA