Almanya'da mutasyon alarmı! Seyahat yasağı geliyor

Almanya'da mutasyon alarmı! Seyahat yasağı geliyor
Güncelleme:

Sıkı tedbirler ve aşılama programının başlamasına rağmen koronavirüs salgınını kontrol altına almakta zorlanan Almanya'da ülkeye giriş yasağı getirilmesi planlanıyor.

Almanya'da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kontrol altına alınması amacıyla ülkeye giriş yasağı getirilmesi planlanırken, yasakların İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Portekiz’i kapsaması bekleniyor.

Almanya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Portekiz ile hava trafiğini durdurmaya harlanıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkeye giriş kısıtlamaları için şu anda bakanlıklar arasında anlaşmaya varıldığını, ancak detaylı açıklama yapmanın erken olduğunu duyurdu.

Alman medyası da daha bulaşıcı olduğu belirlenen mutasyon virüsün görüldüğü İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Portekiz gibi ülkelerle hava trafiğinde sert kısıtlamalara gidileceğini, hava veya kara sınırlarının kapatılacağı ülkeler listesine Hollanda ve Danimarka’nın da alınacağını yazdı.

Öte yandan Almanya'da, riskli bölge ilan edilen ülkelerden gelen tüm yolculardan ülkeye girişte negatif koronavirüs test sonucunu içeren belge isteniyordu.

Alınan önlemler kapsamında Portekiz de koronavirüsün mutasyona uğramış türünün görüldüğü Brezilya ile tüm uçuşları Çarşamba günü durdurmuştu.

 Norveç, Cuma gecesi neredeyse tüm yabancılara sınırlarını kapatacağını açıklarken, Finlandiya ise zorunlu olmayan tüm hava yolculuğunu yasakladı.

ALMANYA'DA MUTASYONA UĞRAMIŞ KOVİD-19 VİRÜSÜNE RASTLANAN HASTANE KARANTİNAYA ALINDI

Almanya’daki Bayreuth Hastanesi yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan türü B117 nedeniyle karantinaya alındı.

Bavyera eyaletinden yapılan açıklamada, hastanede bulunan 11 kişide B117 virüsüne rastlanılması nedeniyle hasta kabulünün durdurulduğu ve karantina uygulandığı ifade edildi. 

Açıklamada, hastanede görevli 3 binden fazla çalışana yapılan Kovid-19 testinde 99 pozitif vakaya rastlandığı belirtildi.

Haklarında karantina kararı alınan sağlık personelinin toplu taşıma araçlarını kullanmadan sadece kendi araçlarıyla ev ve hastane arasında seyahat etmelerine izin verildiği kaydedildi.

Tedavileri tamamlanan hastaların ise iki kez üst üste negatif sonuç almaları halinde taburcu edilmelerine izin veriliyor.

Berlin’deki Vivantes Humboldt Hastanesi de 23 Ocak'ta B117 virüsü nedeniyle karantinaya alınmıştı.

ALMANYA’DA YENİ TİP KORONAVİRÜS (KOVİD-19) SALGININDA 24 SAATTE 941 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Robert Koch Enstitüsü, Almanya'daki koronavirüs salgınına ilişkin son verileri paylaştı. Son 24 saatte 17 bin 553 koronavirüs vakasının tespit edildiği ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 178 bin 828’e yükseldi.

Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 941 kişinin hayatını kaybettiği ülkede toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 54 bin 913 oldu. Salgının başlangıcından bu yana 1 milyon 883 bin kişi iyileşirken, ülke genelinde aktif koronavirüs taşıyan kişi sayısı 239 bin 940 olarak açıklandı.

Virüsün bulaşma katsayısı ise 0.88 olarak tespit edildi. Almanya’da 38 milyon 533 bin 736 kişiye test yapıldı.

Salgının bulaştığı ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hasta sayısı 4 bin 475 olarak açıklanırken, solunum cihazına bağlı hasta sayısı ise 2 bin 489 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakım servislerinin doluluk oranının ise yüzde 84.31 olduğu açıklandı.

Robert Koch Enstitüsü, 80 yaş ve üzeri ve bakıcı ile sağlık personeline yönelik ülke genelinde 27 Aralık’ta başlatılan aşı kampanyasında 1 milyon 990 bin 889 kişiye aşı yapıldı. 283 bin 763 kişiye ise ikinci doz aşı yapıldı.