Almanya'da Gülen konuşuluyor !

Türkiye'den sonra Almanya'da gündemine Gülen'i aldı.

Almanya'da Gülen konuşuluyor !
A+ A-

Baden Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Baden Württemberg Eyalet milletvekili Dr. Bernhard Lasotta ise, Almanyadaki Gülen hareketi hakkında negatif konuştu. Daha önceTürkiye'nin Gülen'e ait kuruluşların denetlenmesi çağrısına tepki gösteren Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ise Gülen hareketini Almanya'daki hedefleri konusunda net olmaya çağırdı.

Türkiyenin Almanyadaki Gülen hareketine ait kuruluşların incelenmesi yönündeki taleplere önceleri net olarak karşı çıkan Almanya'da Fethullah Gülen gündem olmaya başladı.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Baden Württemberg Eyalet milletvekili Dr. Bernhard Lasotta ise, Almanyadaki Gülen hareketi hakkında negatif konuştu. Benim tecrübeme göre, bu kişilerin bizim kurumlarımızda da yaygınlaşma riski var  diyen Lasotta bunun entegrasyon kisvesi altında olabileceğini söyledi. Örgüt ağının  muhafazakar İslami aileler, girişimci ve akademik liderler, okuma grupları ve yurtlardan oluştuğunu savunan Lasotta, Gülen hareketinin hedefinin iyi bir örgün eğitimle, devlet, yönetim, siyasi partiler ve kamu mevkilerini ele geçirmek için, akademik kadroları yanlarına çekmek olduğunu dile getirdi. Lasotta, Türkiyede Gülen hareketiyle mücadelede yapıldığını iddia ettiği hukuksuzlukları da eleştirdi.

CEM ÖZDEMİR: GÜLEN HAREKETİ, ASLINDA NE OLDUĞUNU AÇIKLAMASI GEREKİR

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Gülen hareketini Almanyadaki hedefleri konusunda net olmaya çağırdı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Cem Özdemir, hareketin Almanyadaki kuruluşlarının şeffaf olması gerektiğini söyledi. Özdemir, Gülen hareketi, aslında ne olduğunu açıklaması gerekir. İslami-muhafazakar inanç örgütü mü, bir misyoner kariyer ağı mı ya da İslami-politik sonuçta radikal bir hareket mi? ifadeleri kullandı.

Türkiye’de olduğu gibi Gülen hareketinin Alman toplumuna sızmasından endişeli olmadığını belirten Özdemir, Gülen taraftarlarının Alman yasalarına uymaları önemli. Ama ideallerindeki niyetler hakkında daha fazla şeffaflığa ihtiyaç var dedi.