Dışişleri Bakanlığı'ndan referandum için flaş açıklamalar
Kuzey Irak'ta referandum başladı ! İşte Türkiye'nin planı
Erdoğan, Kadir Topbaş'ın yerine o ismi istedi

İngiltere siber savaşa hazırlanıyor

İngiltere siber savaşlar için 50 elit beyinden oluşan bir "ordu" hazırlıyor.

İngiltere siber savaşa hazırlanıyor
A+ A-

İngiltere, "Rusya ile siber savaş" için 50 elit beyinden oluşan "ordu" hazırlıyor

İngiliz gazetelerinde "Rusya ile siber savaş" başlığı ve bunun yankıları öne çıkmaya devam ediyor. İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'ın 1.9 milyar pound'luk siber savunma bütçesini açıklaması sonrası gazetelerde bu bütçenin nasıl harcanabileceğine ilişkin haberler dikkat çekiyor.
 
 The Times gazetesi "Siber ordu için 50 elit beyin" başlığı ile okuyucularına duyurduğu haberde, 10 haftalık hızlandırılmış "askeri eğitimle" 50 kişilik bir siber savunma timi oluşturulacağını yazıyor. Haberde ekibi oluşturacak kişilerin nasıl seçileceği ile ilgili de ayrıntılar yer alıyor.
 
Buna göre, teknoloji ile ilgili bir alanda daha önce çalışmamış olma şartı aranacak bu kişiler, psikometrik testler aracılığı ile belirlenecek ve siber saldırılara karşı eğitilecek.

Maliye Bakanı Hammond'un açıklamalarını geniş bir şekilde sayfasına taşıyan bir diğer gazete de Daily Telegraph. Gazete, Hammond'un kullandığı "Siber saldırılar bizi savaşa götürebilir" ifadesini haberin başlığına çekiyor.
 
"Rusya ve savaş" kelimelerinin yan yana geldiği bir haber de Independent gazetesinden.
 
"Rusya ile gelecek yıl savaş uzak bir ihtimal" başlıklı haberde, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon'ın, emekli bir İngiliz general tarafından yazılan ve Rusya ile savaş ön görüsünde bulunan kitaba ilişkin değerlendirmesi yer alıyor.
 
Fallon'ın, "Gelecek yıl Rusya ile savaş ihtimali olduğu görüşüne karşıyım. Evet, bu sene her zamankinden daha agresif bir Rusya karşımızdaydı. Deniz altı hareketliliği, uzun menzilli uçuşlar, sularımızda gemiler… Ama bunların bir savaş alameti olduğunu düşünmüyorum" sözleri haberde yer buluyor.