Kılıçdaroğlu'ndan sürpriz ''erken seçim'' teklifi
Avrupa'nın dört bir yanında PKK'ya göz yumuluyor
Erdoğan'dan erken seçim açıklaması

Yunanistan'a kaçan darbeciler: Önce bizi idam ederler

Darbe girişimi sonrası Yunansitan'a kaçan darbeciler Türkiye'ye iade edilmemek için yalvarıyor.

Yunanistan'a kaçan darbeciler: Önce bizi idam ederler
A+ A-

15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç(Aleksandrupolis) şehrine kaçan 2’si binbaşı, 4’ü yüzbaşı, 2’si de başçavuş 8 askerTürkiye’ye iade edilmeleri halinde idam cezasının ilk olarak kendilerine uygulanacağını öne sürdüler.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin habeerine göre, darbeci askerler, Dimokratia gazetesine konuştu. Gazete, “İnsaf edin. Bizi Erdoğan’a vermeyin” manşetiyle çıktı. Firariler, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’dan siyasi sığınma taleplerini kabul etmesini isteyerek, Türk hükümetinin idam cezasını geri getirmek için, önce Yunanistan’ın kendilerini iadelerini beklediğini iddia ettiler. Askerler “İade edilirsek, idam cezası ilk kez bize uygulanacak” diye konuştu.

‘HELİKOPTERDE BAŞKA KİMSE YOKTU’

Siyasi sığınma başvuruları ile ilgili 19-25 Ağustos tarihleri arasında Atina’daki İltica Komisyonu’na ifade verecek olan 8 asker, Yunanistan’a beraberlerinde bir “CIA ajanı ile kaçtıklarına” ilişkin Türk medyasında çıkan haberleri de reddettiler. “Helikopterde sadece bizler vardık. Kesinlikle 9’uncu bir kişi yoktu” dediler. Yunan medyası, askerlerin sığınma taleplerinin reddedilmesi halinde, Türkiye’ye iadelerini geciktirmek amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma niyetinde olduklarını belirtti.

Bu arada, Yunan “Mega” televizyonu, son günlerde devlet memuru, tüccar ve işadamı en az 15 Türk vatandaşının Yunanistan’a kaçtıklarını iddia etti. Ancak Hürriyet’in kaynakları iddiayı doğrulamadı.

Hürriyet