Fransa'dan ''Erdoğan'ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı'' başlıklı bildiri

Fransa'dan ''Erdoğan'ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı'' başlıklı bildiri
Güncelleme:

Fransa'da 102 senatörün imzasının yer aldığı "Erdoğan'ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı" başlıklı bildiri paylaşıldı.

Fransa'da senatör Laurence Cohen'in girişimiyle farklı siyasi gruplardan 102 parlamenter, yayımladıkları ortak bildiride Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna karşı çıkılması çağrısında bulundu.

"Erdoğan'ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı" başlıklı mektupta senatörler, Türk hükümetinin, "Ukrayna savaşı ile NATO'da merkez rolünü oynama stütüsünden faydalanarak Suriye'nin kuzeyindeki saldırıları yoğunlaştırmak için Atlantik İttifakı'nın onayını elde etmeye çalıştığını" ifade etti.

 “BATILI ÜLKELER ARTIK TÜRK ORDUSU TARAFINDAN İŞLENEN İHLALLERİ GÖRMEZDEN GELMEMELİDİR”
Euronews’in aktardığına göre; Le Journal du Dimanche gazetesinde yayımlanan bildiride yer alan ifadeler şöyle:

"Suriye'nin kuzey ve doğusunda özerk yönetim tarafından kontrol edilen bölgelerde savaşın neden olduğu korkunç koşullara rağmen Kürt, Arap, Asuri-Keldani, Ermeni ve tüm etnik halklar bir arada yaşamakta ve kendilerini demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem içinde örgütlemeye çalışıyor ve diyalog içinde barışı inşa etmek için mücadele ediyorlar.

Batılı ülkeler artık Türk ordusu tarafından işlenen ihlalleri görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçılarının IŞİD'e karşı mücadeledeki kararlılığı tüm uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir kez daha saldırılmasına izin veremeyiz ve vermemeliyiz."

Etiketler erdoğan savaş bildiri