İsrail: Göç dalgasına hazırız

İsrail: Göç dalgasına hazırız
Güncelleme:

İsrail, Rusya ve Ukrayna'dan büyük bir göç dalgasını kabul etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Son yıllarda geçim sıkıntısı, terör olayları ve savaş nedeniyle milyonlarca insan ülkelerini bırakıp göç yoluna düştü. Bu durum ise hem kültürel hem de ekonomik açıdan göç alan ülkeleri zor durumda bıraktı. Pek çok ülkede göçmenlere karşı duruş gösteren oluşumlar ortaya çıktı.

"BÜYÜK BİR GÖÇ DALGASINA HAZIRIZ"
Dünya genelinde durum böyleyken İsrail'den dikkat çeken bir açıklama geldi. İsrail makamları, aylardır savaşan Rusya ve Ukrayna'dan büyük bir göç dalgasını kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu. İsrail Başbakanlık Ofisinden konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Rusya ve Ukrayna'da yaşanan son gelişmeler ışığında İsrail'e büyük bir göç dalgasını kabul etmeye hazırlanıyoruz." ifadelerine yer verildi. Sözü edilen göç dalgasının on binlerce kişiyi kapsayacağı ifade edildi.

AYDA 6 BİN RUS'UN GELMESİ BEKLENİYOR
Öte yandan, İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yer alan haberde, İsrail Aliya ve Entegrasyon Bakanı Pnina Tamano-Shata'nın zorunlu askerlik korkusuyla ülkelerini terk etmek isteyen Rus göçmenlerin İsrail'e entegrasyonuna ilişkin bir toplantı düzenlediği belirtildi. Haberde, önümüzdeki altı ay boyunca İsrail'e her ay yaklaşık 6 bin Rus göçmenin gelmesinin beklendiği aktarıldı.

EN ÇOK GÖÇ ALDIKLARI İKİ ÜLKE
İsrail Merkezi İstatistik Merkezi'ne göre, son yirmi yılda İsrail'e en çok göç veren iki ülke Rusya ve Ukrayna oldu.
İsrail'e Rusya ve Ukrayna'dan göç edenlerin büyük bir kısmını İsrail yasalarına göre vatandaşlık hakkı verilen Yahudi kökenli göçmenler teşkil ediyor.