Kıbrıs'ta kuş krizi !

Kıbrıs'ta kuş krizi !
Güncelleme:

Kıbrıs Rum yönetiminde yasak kuş ziyafeti ülkede kriz yarattı.

Kıbrıs Rum yönetiminde iktidar partisi DİSİ’nin çevreci milletvekili Evgenios Habulas, AB’nin baskısıyla av yasağı konan karabaşlı ötleğen kuşlarından yaptığı pilavın fotoğrafını sosyal medyada paylaşınca bir anda ülke gündemine oturdu.

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre Kıbrıslı Türklerin ‘pulya’ adını verdiği karabaşlı ötleğen kuşu, Kıbrıs’ın iki tarafında da yoğun bir şekilde avlanıyor. Küçük olduğu için av tüfeğiyle vurulması güç olan ve bu nedenle ağaç dallarına yapışkan sürülerek avlanan kuşların turşusu ve haşlaması yapılıyor.  

Rum meclisi, AB Komisyonu’nun yoğun baskısı sonucunda Mayıs ayında ötleğen avlanmasını yasakladı. Yasak lehinde oy kullananlar arasında meclisin çevre komisyonu üyesi Evgenios Habulas da bulunuyordu.

RUM VEKİL: PİŞMAN DEĞİLİM

Yasak kuş ziyafetiyle ülkenin gündemine oturan Habulas, “Uygulanmayan yasak, yasak değildir. Mecbur olduğumuz için avlanma yasağı koyduk. Ama Kıbrıs’ta herkes bu kuşu avlıyor ve sofralarına koyuyor” diyerek kendini savundu.

Meclis Başkanı Yannakis Omiru, milletvekillerinin yasalara uyarak topluma örnek olması gerektiğini belirterek, yasak kuşu pilavına meze yapan Rum vekili şiddetle eleştirdi.

YARGI DA DEVREYE GİRDİ

Yasağın ihlâline 2 bin euro para cezası getiren bir kural bulunduğu için konuya ilişkin açıklama yapan Rum Başsavcılığı, milletvekilinin yargılanmayacağını, cezayı sandıkta halkın vermesi gerektiğini duyurdu.  

Rum yönetiminin, durumdan haberdar olması halinde Avrupa Komisyonu’ndan uyarı alması bekleniyor.

Olay İngiliz medyasında da işlendi. Haberi yayınlayan The Guardian gazetesi, Prens Charles’ın Rum lider Nikos Anastasiadis’e karabaşlı ötleğen yenmesine son verilmesi talebinde bulunduğu mektubunu hatırlattı.