Netanyahu Obama'yı geri çevirdi iddiası

Netanyahu Obama'yı geri çevirdi iddiası

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Beyaz Saray'ın davetini kabul etmediği öğrenildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 18 Mart'ta yapılması beklenen ABD ziyareti bağlamında Beyaz Saray'a davet edildiğini ancak medyadan davetin kabul edilmediğini öğrendiklerini açıkladı.

Price, yazılı bir açıklama yaparak, Netanyahu’nun Başkan Obama’dan randevu alamadığı yönündeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını kaydetti. 

"SÜRPRİZ BİR ŞEKİLDE ÖĞRENDİK"

İsrail liderinin 18 Mart'ta ABD’ye yapacağı ziyaret sırasında Obama ve yönetimiyle görüşmesi için Beyaz Saray'a davet edildiğini belirten Price, açıklamada, “İkili görüşmenin yapılmasını bekliyorduk. Ancak Başbakan Netanyahu’nun
daveti kabul etmek yerine, ABD ziyaretini iptal ettiğini medya aracılığıyla sürpriz bir şeklinde öğrendik” ifadesini kullanıldı.

Price, “Başbakan Netanyahu’ya randevu verilmediğine dair haberler doğruyu yansıtmıyor” açıklamasını yaptı.

ABD ve İsrail basınında yer alan haberlere göre, Netanyahu 18 Mart’ta Yahudi lobi kuruluşu Amerikan- İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) toplantısı için ABD’ye gelecekti fakat Beyaz Saray’ın randevu vermemesinden dolayı programı iptal edilmişti.

DAHA ÖNCE DE YAPTI

Bu olay Netanyahu'nun Obama'yı ilk kez hazırlıksız yakalaması değil. Geçtiğimiz sene de Netahyahu, Obama'ya danışmadan ve izin almadan ABD ziyaretinde Kongre'de konuşma yapacağını basına açıklayarak diplomatik bir krize neden olmuştu.