Çin, Esad'a yardım edecek

Suriye'de Esad'a destek veren Rusya'nın ardından Çin de sahaya iniyor.

Çin, Esad'a yardım edecek
A+ A-

Çin The Global Times gazetesinin haberine göre Çinli Amiral Guan Youfei, SuriyeSavunma Bakanı Fahad Jassim al-Freij ile bir araya gelerek gelecek işbirliği olanakları ile iki ülke arasındaki bağların güçlendirilimesini konuştular. Guan Youfei görüşme ile ilgili olarak "Çin ve Suriye ordusunu geleneksel dostluk ilişkisi vardır. Çin Ordusu şimdi Suriyeordusuna yardım ve işbirliği arzusundadır" diye konuştu.

GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI

Çin kaynaklarından yapılan açıklamada tarafların askeri birliklerin eğitimi konusunda işbirliğinin geliştirilmesi ve Çin ordusunun insani yardımı konusunda görüş birliğine varıldığı açıklandı.

"İŞBİRLİĞİNİN İLK ADIMI"

Şangay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü profesörlerinden Zhao Weiming Suriye krizinin barışçıl çözümüne ve IŞİD terörüne karşıÇin Ordusu'nun daha fazla katkı yapmasının zamanı olduğunu belirterek "Çünkü kriz eskisi kadar yoğun değil. Rusya ve ABD Şubat ayında Suriye Hükümeti ve muhalefet arasında varılan ateşkes anlaşmasından sonra politik çözümler için görüşmeye başladılar. Çin Ordusu şimdiye kadar Suriye'de teröristlere karşı savaşmak üzere doğrudan askeri güç göndermedi. Guan'ın ziyareti daha ileri düzeyde bir işbirliğinin ilk adımı olabilir" diye konuştu.

Guan Youfei'nin Suriye ziyareti sırasında Rusya askeri yetkilileri ile de görüştüğü açıklandı.