İran'da büyük değişim ! Seçimlerde sayısı arttı...

İran'da yapılan seçimlerde kadın vekil sayısı din görevlilerin sayısını geçti.

İran'da büyük değişim ! Seçimlerde sayısı arttı...
A+ A-

İran'da 31 eyaletten 21'inde düzenlenen seçimler sonucunda parlamentoya giren kadınların sayısı, din görevlilerin sayısını geçti.

İran'da, meclis seçimlerinin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 25 oya ulaşamadığı seçim bölgelerinde yapılan ikinci tur oylama sonucunda bir ilke imza atıldı.

iran_2054.jpg

17 KADIN ADAY VEKİL OLDU

İkinci tur sonucunda, 290 sandalyelik mecliste 17 kadın aday vekil olmaya hak kazandı. Din görevlilerin sahip olduğu sandalye sayısı ise 16'da kaldı. Böylece din görevlileri, meclis seçimleri tarihindeki en düşük temsil gücüne sahip oldu. 1979'da devrimden sonraki ilk mecliste 164 din görevlisi yer almıştı.

RUHANİ'NİN ZAFERİ

Bu arada mecliste boş kalan 68 sandalye için yapılan ikinci tur seçimlerde, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yanlıları toplam 38 sandalye kazandı.

i_2527.jpg

İran meclisi için birinci tur seçimler, 26 Şubat'ta düzenlenmişti. Birinci turda Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi destekleyen ılımlı muhafazakarlarla reformistlerin oluşturduğu 'Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği' ülkenin en önemli seçim bölgesi başkent Tahran'da 30 sandalyenin tümünü kazanmıştı.