Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !
Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Kasko sigortasında flaş gelişme

Putin'den Erdoğan'a telefon

Rusya Devlet Başkanı Putin, Gaziantep'teki hain saldırı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ilk arayan isimlerden oldu.

Putin'den Erdoğan'a telefon
A+ A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gaziantep'te 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak başsağlığı dileklerinde bulundu.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARINI İLETTİ

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, Erdoğan'a gönderdiği telgrafta, Gaziantep'te bir düğünün hedef alınmış olmasının, terörizmin, ahlakın temel kurallarını tanımadığını bir kez daha gösterdiğini belirtti. Gaziantep'te yaşananların, uluslararası toplumun terörle mücadelede güçlerini gerçek anlamda birleştirmesi gerektiğini hatırlattığını belirten Putin, 'Türk partnerlerle' terörle mücadelede işbirliğini her yönden genişletmeye hazır olduklarını vurguladı.

Açıklamaya göre Putin, Gaziantep'teki saldırıda ölenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dileklerini iletirken, yaralananlar için de bir an önce iyileşmelerini diledi.

İLİŞKİLER KOPMA NOKTASINA GELMİŞTİ

Geçen yıl Kasım ayında Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayatını kaybeden pilotnedeniyle özür dilemesi, Ankara-Moskova ilişkilerinin normalleşme yoluna girmesini sağladı.

15 TEMMUZ'DAN SONRA HÜKÜMETE DESTEK VEREN İLK LİDERDİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Putin, seçilmiş meşru hükümetin yanında yer aldıklarını açıklayarak, millet iradesine destek veren ilk lider olmuştu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Erdoğan, 9 Ağustos'ta Rusya'nın St. Petersburg kentinde Rus lider Putin ile bir araya geldi.

FRANSA: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, dün akşam Gaziantep'te yaşanan terör saldırısını "şiddetle" kınadığını bildirdi.Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı dün akşam bir düğün sırasında en az 50 kişinin ölümüne yol açan alçak terör saldırısını şiddetle kınamaktadır. Fransa olarak Türk yetkililere ve Türk halkına taziye dileklerimizi sunuyoruz. Teröre karşı savaşan herkesin yanındayız." ifadelerine yer verildi. Hollande, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin taziye mesajını resmi Twitter hesabı üzerinden de paylaştı.

AVRUPA KOMİSYONU DA UNUTMADI

Avrupa Komisyonunun İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetiminden sorumlu komiseri KıbrıslıChristos Stylianides Gaziantepte meydana gelen terör saldırısı ile ilgili Türkiyeye taziyelerini bildirdi. Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınlayan Christos StylianidesGaziantepte düğün törenine yapılan vahşi saldırıdan dehşete kapıldım. Korkakça bir terör eylemi. Düşüncelerim yaşamını yitirenler, aileleri ve Türk halkıyla birlikte dedi.

AZERBAYCAN ÜZÜNTÜLERİNİ DİLE GETİRDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gaziantep'te yaşanan terör saldırısı sebebiyle taziye mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben yazılan mesajda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gaziantep'te düğün yerinde işlenen korkunç terör saldırısının Azerbaycan'ı derinden sarstığını belirtti. Terörün her çeşidine karşı kesin ve kararlı bir mücadele başlatılmasının gerekliliğini vurgulayan Aliyev, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına Azerbaycan halkı adına başsağlığı diledi.

KIBRIS'TAN DA MESAJ VAR

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının, Anavatan Türkiye'nin Gaziantepilinde yaşanan insanlık dışı terör saldırısının acı ve üzüntüsünü yürekten paylaştığını belirtti. KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Özgürgün, dün Gaziantep'de yaşanan terör saldırısı nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Özgürgün mesajında şu ifadeleri kaydetti:

"Anavatan Türkiye'nin Gaziantep ilinde yaşanan bu insanlık dışı saldırının acısını ve üzüntüsünü Kıbrıs Türk halkı olarak yürekten paylaşıyoruz. Sivil ve masum insanları hedef alan, bir düğün alanını kana bulayacak kadar gözü dönmüş teröristlerin bu alçak terörünü nefretle kınıyorum. Anavatan Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde bu tür olayların faillerinin üstesinden gelecek güç ve kudrette olduğunu biliyor ve bu tür insanlık dışı olayın bir kez daha asla yaşanmamasını diliyorum. Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve Türk milletine başsağlığı ve metanet, yaralılara acil şifalar dilerim."

PAPA GAZİANTEP İÇİN DUA ETTİ

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Gaziantep'teki terör saldırısında yaşamını yitirenler ve yaralılar için dua etti.

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus meydanına bakan Papalık Sarayı'nın penceresinden Pazar günleri Angelus Duası'nı yapan Papa Franciscus, bugünkü duada Gaziantep'te dün akşam bir düğüne yapılan, 50 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı terör saldırısına da değindi.

Franciscus, "Sevgili Türkiye'yi vuran kanlı saldırıya dair üzücü haberi almış bulunmaktayım. Saldırının kurbanları, ölenler, yaralılar için dua edelim." dedi.

Papa, sözlerini "Herkesi için barış diliyorum." diye tamamladıktan sonra bir süre sessizce dua etti.