Tutuklananlar parayla serbest kalacaklar

Tutuklananlar parayla serbest kalacaklar

Almanya'da tutuklanan 3 Türk'ün kefaletle serbest kalacağı öğrenildi.

Almanya’da Türk istihbaratı adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla geçen aralık ayında yakalanan ve yargılanmaya başlayan üç Türk’ün hüküm giymeden tahliye edilmesi için mahkeme dışında anlaşmaya varıldı. Alman yasalarına uygun bir şekilde varılan anlaşmaya göre Muhammed Taha Gergerlioğlu (58) için 70 bin euro, Ahmet Duran Y. (58) için ise 5 bin euro kefalet ödenecek, Göksel G. de bir sosyal kurumda çalışma şartıyla serbest kalacak.

Hürriyet’ten Celal Özcan’ın haberine göre,  söz konusu üç Türk, Almanya’daki Türk hükümetine muhalif gruplar arasında casusluk faaliyeti yaptıkları suçlamasıyla 17 Aralık’ta gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Federal Savcılık iddianamede Muhammed Taha Gergerlioğlu’nu Türk Milli İstihbaratı’nın (MİT) “seyyar yöneticisi” olmakla suçladı. Üç Türk’ün yargılanmasına 9 Eylül’de Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde başlandı. İlk aşamada 3 Aralık tarihine kadar 24 oturum tarihi belirlendi. Savcılığın üç sanık hakkında Alman Ceza Yasası’nın 99’uncu maddesine göre yabancı bir ülke adına casusluk yapmaktan 5 yıla kadar hapis cezası isteyeceği bekleniyordu. Ancak taraflar dün davayı erken bitirmek için mahkeme dışı anlaşmaya vardı.

70 BİN EURO

Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin verdiği bilgiye göre anlaşma şöyle: Mahkeme başkanı davanın ilkbahara kadar sürebileceğini, bu tarihten önce davayı bitirmek için imkânlar önerilmesini talep etti. Bunun üzerine federal savcılık ve sanık avukatları görüşerek bir uzlaşmaya vardı. Alman Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 153 A maddesine göre, eğer Gergerlioğlu 70 bin euro kefalet öderse, dava sonlandırılıp dosya kapatılacak ve tutukluluk kararı kaldırılarak tahliye edilecek. Sanık herhangi bir hüküm giymeyecek. Tutuksuz yargılanan sanık Ahmet Duran Y. 5 bin euro kefalet ödeyecek. Sanık Göksel G. ise bir sosyal kurumda çalışacak. Onların dosyaları da kapatılacak ve herhangi bir hüküm giymeyecekler.

HENÜZ TAHLİYE YOK

Mahkeme, Federal savcı ve sanık avukatları bu öneri üzerinde mahkeme dışı anlaştı. Ancak kararın verilmesi Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun 70 bin euro’yu ödeyip ödeyememesine bağlı. Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi, Muhammed Taha Gergerlioğlu ve öteki iki sanık hakkında henüz tahliye kararı verilmediğini vurguladı. Kefalet ödendiği takdirde tahliye kararı verilecek. Kararın gelecek hafta çıkma ihtimali çok yüksek.

4 BİN TELEFON GÖRÜŞMESİ DİNLENİNCE ORTAYA ÇIKMIŞTI

9 Eylül’de başlayan ilk duruşmada okunan iddianameye göre üç sanık 4 bin civarında telefon görüşmesinin dinlenmesi sonucu yakayı ele verdi. Alman Asayiş Şubesi, kalpazanlık ve sahte para şüphesiyle sanık Ahmet Duran Y’yi takip ediyordu. Bu esnada Muhammed Taha Gergerlioğlu ve Göksel G’nin, Ahmet Duran Y. ile görüşmeleri dinlemeye takıldı. Bu takip sonucu üçlü 17 Aralık 2014 tarihinde gözaltına alındı. Sanıklar, Türk hükümeti muhalifleri hakkında casusluk faaliyeti yapmakla suçlanıyordu.