Yunanistan eski Savunma Bakanı Apostolakis'ten savaş senaryosu

Yunanistan eski Savunma Bakanı Apostolakis'ten savaş senaryosu
Güncelleme:

Yunanistan'ın eski Savunma Bakanı Apostolakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki olası savaşın en fazla 3-4 gün süreceğini belirterek, ''Ordumuz iyi ama mükemmel değil çünkü bazı sorunlar var'' dedi.

Son haftalarda Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim tarafların geri adım atmamasıyla birlikte her geçen gün artarken, dikkat çekici bir açıklama da bir dönem Yunanistan'ın savunma bakanlığını yürüten ve ülkede verilen neredeyse bütün madalyalara sahip olmakla bilinen Evangelos Apostolakis'ten geldi.

"ÇATIŞMA KISA BİR SÜRE İÇİNDE BÜTÜN BÖLGEYE YAYILABİLİR"
Yunan medyasına konuşan Apostolakis, Türkiye ile Yunanistan'ın savaşa girmesi durumunda olayın kısa bir süre içinde yayılabileceğini söylerken bunu kontrol etmenin de kolay olmadığını dile getirdi. Çatışmaların bütün bölgeye yayılabileceğini dile getiren Apostolakis, "Türkiye tarafından rahatsızlık yaratan hamleler geldi. Türkler kendi çıkarları için işe yarayacak şeyleri yapıyor" dedi.

SULLIVAN'IN TÜRKİYE ZİYARETİYLE İLGİLİ SKANDAL İDDİA
Aynı zamanda Yunanistan genelkurmay başkanlığı onursal başkanı olan Apostolakis, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile Türk mevkidaşı İbrahim Kalın'ın bir araya gelmesinin zamanlamasına da dikkat çekti. Apostolakis, "Eğer Sullivan onlara gerilimi yükseltmeyi bırakmanın onların yararına olacağını söylediyse onlar durur. Ortada bir pazarlık. Çavuşoğlu'nun Libya'ya gittiği bir zamanda Sullivan'ın Türkiye'ye gitmesi nasıl açıklanabilir ki" dedi.

"ORDUMUZ İYİ AMA MÜKEMMEL DEĞİL ÇÜNKÜ BAZI SORUNLAR VAR"
Yunan ordusunun etkisi ve hazırlık durumuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Apostolakis, "Ordumuz iyi ama mükemmel değil çünkü bazı sorunlar var. Askerler harika, ordumuzun gücü ve yapabilecekleri çok ciddi. Bir savaşta kimin kazanacağını önceden kestirmek kolay değil fakat her iki taraf da hasar görecektir" ifadesini kullandı.

"SAVAŞ 3-4 GÜNDEN FAZLA SÜRMEZ"
Sözcü'de yer alan habere göre Apostolakis, savaş senaryoları ile ilgili de konuştu. Türkiye ile Yunanistan'ın karşı karşıya gelme durumunda savaşın 3-4 günden fazla sürmeyeceğini söylerken, "Askeri bir çatışma başlarsa, savaşın ne yöne gideceğini kontrol etmek kolay olmaz ve çatışmalar kısa bir sürede bölgenin geneline yayılabilir. Bu kontrol altına almaya çalıştığınız ama başaramadığınız bir yangın gibi olur" yorumunu yaptı.

Sözcü