Bakan Albayrak açıkladı; Borsa'dan 2 sıfır atılıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda " Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak açıkladı; Borsa'dan 2 sıfır atılıyor!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Bakan Albayrak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Yeni bir dönem, yeni bir hafta, yeni bir başlangıç… 23 yıl sonra Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz. Tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun

BIST 30 ve BIST 100 endeksleri başta olmak üzere Borsa İstanbul tarafından hesaplanan BIST pay endeksleri bugün itibarıyla 1000 puanlık değerler olarak ifade edilecek.

Borsa İstanbul'un yapılan açıklamaya göre Borsa İstanbul, 100 binler ile ifade edilen borsa endekslerini sadeleştiriyor. BIST 30 ve BIST 100 endeksleri dahil TL olarak hesaplanmakta olan fiyat ve getiri cinsi 123 adet endeksten bugün itibarıyla iki sıfır atıyor. 

Zor ifade edilen endeks değerlerinden sıfır atılarak daha sade bir gösterge ifadesine geçilecek. Bu değişimle birlikte, Borsa İstanbul'da 100 bin puan ile ifade edilen endeks değerleri bundan sonra 1000 puanlık endeks değerleri olarak ifade edilecek. Şirketlerin değeri, fiyatı, arkasındaki güç ve emek değişmeyecek. 

 VERİLERİ DEĞERLENDİRDİ

Bakan Albayrak güven endeksine yönelik olarak da açıklamada bulundu.
Bakan Albayrak şunları söyledi:

Ekonomimiz adım adım yeniden yükseliyor. Güven endekslerinin Temmuz'da aylık bazda; hizmet sektöründe %20,2, perakende ticarette %9,6 ve inşaat sektöründe %11,6 yükselmesi sevindirici. Türkiye ekonomisi üzerine yapılan kötümser tahminler inşaallah yine boş çıkacak.

 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News