Son anketten dikkat çeken ayrıntı: AK Partililer de güvenmiyor!

Son anketten dikkat çeken ayrıntı: AK Partililer de güvenmiyor!

Avrasya Araştırma Merkezi'nin Türkiye İstatistik Kurumu'nun işsizlik verileri üzerine yaptığı ankete göre AK Parti seçmeninin de açıklanan sonuçlara inanmadığı ortaya çıktı.

Avrasya Araştırma Merkezi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK)'in işsizlik verileri üzerine yaptığı anketle ilgili araştırmasını yayınladı.

Yüzyüze görüşme yöntemiyle, 2 bin 60 katılımcı ile 2-12 Kasım tarihleri arasında yapılan anket 26 il ve bağlı mahallelerinde gerçekleştirildi.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz'a göre ankete katılanlar, AK Partili ya da CHP olmaksızın TÜİK'in rakamlarına güvenmiyor.

Özkiraz, "Seçmenler parti ayrımı olmaksızın hemen hemen aynı oranda geçim sıkıntısı çekiyoruz diyor. Tek istisna HDP, HDP secmenlerinde işsizlik oranının çok yüksek olması, çalışanlarda ise gelirin diğer seçmenlere göre düşük olması geçim sıkıntısı ve güven sorularında fark yaratıyor" dedi.

"TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranları gerçeği yansıtıyor mu?" sorusunda yüzde 7.7 "Gerçek oranları yansıtıyor" derken açıklanan enflasyonu daha yüksek bulan kesim yüzde 79.1 orannda oldu. Yüzde 13.2 ise "Bu konuda fikrim yok" yanıtını verdi.

Ağustos ayı işsizlik rakamları belli olduİşsizlik rakamları belli oldu

"Sizce TÜİK işsizlik oranları gerçeği yansıtıyor mu?" sorusuna yüzde 8.1 "İşsizlik oranı gerçeği yansıtıyor" dedi. "Gerçek işsizlik açıklanandan daha yüksek" yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 81.3 oldu.

Yüzde 4.4 "İşsizlik yok, iş beğenmemek var" derken yüzde 6.2 "Bu konuda fikrim yok" yanıtını verdi.

Ankete katılanların yüzde 45.9'u "Geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?" sorusunu "Evet, çok zor geçiniyorum" diye yanıtladı. Yüzde 38.1 "Evet, geçinemiyorum" derken "Hayır, rahat geçiniyorum" diyenlerin oranı yüzde 16 oldu.

Seçiniz...