Bakan Şimşek açıkladı, İslam Memiş altın için müjdeyi verdi

Bakan Şimşek açıkladı, İslam Memiş altın için müjdeyi verdi
Güncelleme:

Ünlü piyasa analisti İslam Memiş, rekor üstüne rekor kırdıktan sonra düşüşe geçen altın fiyatları için hem küçük hem de büyük yatırımcıyı uyardı. Geçen hafta "çok ciddi bir manipülasyon var" diyen Memiş, bu sefer yatırımcılara güzel haberi "altın için beklenen müjde geldi" diyerek verdi.

Altının ons fiyatı, ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve doların değer kazanmasıyla gerilerken küresel piyasalar Ortadoğu'daki jeopolitik riskleri yakından takip etmeyi sürdürüyor. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hem küçük hem de büyük yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altın fiyatlarındaki değişim de yakından takip edilirken, ünlü ekonomist ve piyasa analisti İslam Memiş, altın fiyatlarında son birkaç yıldır süren ve yatırımcıyı isyan ettiren "makas" konusunda güzel haberi verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yaptığı "altın ithalatında bir normalleşmeye doğru gideceğiz" açıklaması piyasalarda "altın ithalatında yasak kalkıyor" diye yorumlanırken, İslam Memiş, yasağın kalkması durumunda resmi kur ve serbest piyasa arasındaki makasın kapanacağının altını çizerek Türkiye'deki yatırımcıların daha ucuza altın alabileceğini söyledi.

İslam Memiş Youtube kanalında yaptığı değerlendirmede hem güzel haberi verdi hem de altın fiyatları için tahminlerini açıkladı.

İşte İslam Memiş'in açıklamaları:

"Gram altın TL fiyatı kısa vade için 2500 lira seviyesine sarkmıştı. 2450 lira seviyesine gerileme ihtimali olsa da risklere girmemek için alım yönünde pozisyonumuzu aldık. Haftalık kapanışta 2500 lira seviyesinin üzerinde kapanış yaptı.

Altın için beklenen müjde nedir? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sunumunda, "Altın ithalatı tarafında bir normalleşmeye gideceğiz" dedi. Bu ne demek?

Geçen yıl ithalatı dengelemek için, yoğun bir altın talebi vardı, altın ithalatında bir yasak vardı. Bu yasaktan dolayı son 1.5 yıldır külçe altınlar 2000-3000 dolar işçilikteydi. Dünyaya kıyasla altını pahalı alıyorduk ve almaya da devam ediyoruz.

Bu ihracatı olumsuz yönde etkiliyor. Sektör temsilcileri fuarlarda altın talebinde bulunmuyordu. Yasaklar devam ettiği için Türkiye'de altın kaçakçılığı tarafında ciddi bir süreç başladı ve ciddi bir kaos havası oluşmaya devam etti.

Gram altında ciddi bir arz problemi yaşanmaya başladı, Darphane'ye yansıdı. Çeyrek altın, yarım altın gibi ürünlerde de işçilik farkı doğmuş oldu. Altın piyasası ciddi anlamda kargaşa halindeydi."

Yüksek fiyattan altın almaya devam ediyoruz, ne zamanki ithalat yasağı kalkarsa serbest piyasalar ve resmi kur arasındaki farklılık ortadan kalkmış olur.

Şimşek altın ithalatı yasağının kalkması için tam tarih vermedi. Bu altın fiyatları için çok şey ifade ediyor. Altın piyasalarında bir normalleşme gündeme getirecek. Kaçakçılık bitecek, fiyatlar normalleşecek.

Mesela yarın sabah altın ithalatı yasağının kalktığını varsayalım. Bir tane kur olacak. İşçilik farkı kalkacağından da dolayı daha ucuz bir altına ulaşabileceğiz. Gram altında 3 bin lira seviyesini bekliyoruz. Yükseliş yönlü beklentide herhangi bir değişiklik yok. Bizim için tek avantajlı nokta, işçilik farkı verilmemesi..."