Emekli promosyonu için tarih belli oldu

Emekli promosyonu için tarih belli oldu

Bakan Müezzinoğlu, emekli promosyonu ile ilgili tarihi açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere ödenecek promosyonlarla ilgili çalışmayı bakanlık olarak tamamladıklarını belirterek, "Bardağın suyunu yarıdan azdan yarıdan çoğa çıkartması için sayın başbakanımıza teslim ettim. Bu hafta ya da gelecek hafta sayın başbakanımız gerekli açıklamayı, müjdeyi verir" dedi.

İstanbul Beşiktaş'taki hain terör saldırısında şehit olan Polis Memuru Hüseyin Akyüz'ün cenaze törenine katılmak üzere Bursa'ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yerel AS TV'nin programına katılarak soruları yanıtladı. İstanbul'daki terör saldırısı ve HDP ile ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, şehit sayısının bu sabah itibarıyla 44'e yükseldiğini söyledi. Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"30 olan polis şehidimiz 36'ya yükseldi. Sivil şehit sayımızda, 6 kimliği belli olan, 2 de kimliği de belli olmayan. Bu tabii acı veren üzüntü veren bir durum. Bu anlamda şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaralı sayımız 102 yaralımız var diğerleri taburcu oldu. 26 yoğun bakımda olan yaralımız var. 16 sının durumu oldukça iyi. 10 tane yoğun bakım hastamızın durumu ciddiyetini koruyor."

"PKK BU İŞİN MAŞASI"

Terörün ortak ittifakıyla Türkiye'nin hedeflerinden saptırmak isteyen bir konjektör yaşandığını vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"PKK terörü üstlense bile bunun arkasında sadece PKK'lı hainler yok. Farklı hainler var, farklı organizasyonlar var. PKK da bu işin maşası. Türkiye'nin yaşadığı terör eylemlerine baktığımızda bu arka plandaki üst akıl bunları farklı organizasyonlarda, bazen IŞID oluyor, bazen PKK oluyor. Bazen de bir başkasından. Ama akıl ve organizasyona baktığımızda son derece stratejik son derece planlı, Türkiye'nin olağanüstü istihbaratını da aşabilme kabiliyetinde istihbaratlar verebilen hazırlamalar yapabilen bir organizasyon. Ama bu millet büyük bir millet. Siyasi görüşü, hayat felsefesi yaşam tarzı ne olursa olsun teröre karşı duruşu son derece net ve dik birlikte mücadeleyi verme dinamikleri var. Bu da bunları rahatsız ediyor. Ülkeyi ayrıştırmayı, bölüştürmeyi çatıştırmayı başaramadıkları bir süreci de görüyorlar. Bu nedenle insanlık dışı hukuk dışı, hiçbir değerle bağdaşmayacak bu tür hain eylemleri yapıyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun teröre ve terörizme tavır koymak demokrasi ve demokrasiden yana olanların esasında birinci önceliği ve sorumluluğu olması gerekir. Bu anlamda da böyle bir sorunumuz var. Ama 78 milyon ülke insanının vicdanında bu anlamda HDP'nin de suçlu pozisyonu artık vicdanlardaki yerini almıştır."

"GLOBAL İŞGAL HAREKETİ VAR"

Terörün global bir denge bozucu olarak kullanıldığının altını çizen Bakan Müezzinoğlu, "Medeni" olarak denilen gelişmiş, insan haklarını, dünya hukukunu, demokrasiyi konuşan dünyanın, terörü kendi gücünün organizasyonu konusunda bir malzeme olarak kullandığını ifade ederek şöyle dedi:

"6 yıl önce IŞİD diye bir terör örgütünü dünya biliyor muydu? Nereden nasıl oldu hangi silahı buldu, hangi parayı buldu, hangi desteği buldu da, şu anda ya da 5-6 yıl öncesinde bir terör örgütü diye pat diye çıktı. Arkasındaki güç kim? Kim organize etti. Parayı kim buldu, silahı kim verdi. Irak'ın ve Suriye'nin şehirlerini Musul'u alabilecek gücü nasıl buldu. Terörle global bir mücadele yok. Tam aksine terörle global işgal hareketini görüyoruz."

Asgari ücret görüşmelerini de değerlendiren Bakan Müzezzinoğlu, asgari ücretle ilgili toplantının ilkini geçen hafta salı günü yapıldığını belirterek şöyle devam etti:

"İkincisi bugün yapılıyor. İşçi temsilcileriyle burada kalkınma ve çalışma bakanlığının başkanlığında Türk-İş'te yapılacak gelecek haftada TİSK'te yapılacak. Hem işçi kesiminin talepleri, gelecek hafta da işveren temsilcilerinin talepleri görüşülecek biz de hükümet olarak hakemlik rolümüzü en ideal şekilde yaparak inşallah asgari ücreti ay sonu itibarıyla netleştirmiş olacağız. Her iki tarafından da tek başına çok mutlu olduğu bir fotoğraf değil, her iki tarafından yeterince mutlu olduğu güven duyduğu ama geleceğimizin de güvenli ve huzurlu olduğu bir kararı almamız lazım. İşverenin ilk anda masaya otururken sıfır zam talebi, geçen yıl yüzde 30 yapıldı, dünya ekonomisinin gidişatı, dünya ile rekabet istihdamda oluşan daralma bütün bu parametleri masaya getirecektir. Ama çalışan kardeşlerimizin de yine haklı parametlerini de işçi temsilcileri getirecektir biz de burada hakkaniyetli bir hakem görevi üstleneceğiz. Ama arzu edileni verebilme bugün için çok mümkün görünmüyor."

"MÜJDEYİ BAŞBAKAN VERECEK"

Emeklilere ödenecek promosyonla ilgili soru üzerine de Bakan Müezzinoğlu, "Biz bakanlık adına kendi ölçeğimdeki çalışmaları tamamladım. Bardağın suyun yarıdan azdan yarıdan çoğa çıkartması için sayın başbakanımıza teslim ettim. Bu hafta ya da gelecek hafta sayın başbakanımız gerekli açıklamayı müjdeyi verir" diye konuştu.

"İNTİKAMI MUTLAKA ALINACAK"

İstanbul'da Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından Vodafone Arena'nın önünde çevik kuvvet ekiplerine yönelik düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Hüseyin Akyüz'ün cenazesine katılmak için Bursa'ya gelen Bakan Mehmet Müezzinoğlu, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ı yeni makamında ziyaret etti. Vali İzzettin Küçük ve AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun'un da yer aldığı ziyarette basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, "Bugün itibariyle 36 polis memurumuzu kaybettik. 36 emniyet görevlisi şehidimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. 8 de sivil kaybımız var. 6'sının kimlik tespitleri yapıldı. 2'sinin kimlik tespitleri yapılamadı. Milletimizin başı sağ olsun. Milletin birlik beraberliğini, kardeşliğini, geleceğe ait olan hedeflerini ve ideallerini engelleyemeyecekler" dedi.

Müezzinoğlu, bu milletin vasiyetine sahip çıkacağını belirterek, "Bu ülkenin evlatları, bu ülkenin yöneticileri asla vazgeçmeyecektir. İnşallah cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde o hedefleri büyük oranda yakalamış bir Türkiye onurunu yaşayacağız. Bunlardan kimlerin rahatsız olduğunu bu millet biliyor. Bu tuzakları kuran maşaların arkasında kimlerin olduğu da biliniyor. Memleketin, bütün bu tuzak kurucuların, maşaların üstesinden gelebilecek gücü de var, iradesi de var. Bunu başaracak bir süreci inşallah hep beraber oluşturacağız. Hainler ve teröristler bilsin ki dökülen kanın hesabı sorulacak, intikamı mutlaka alınacak. Bedelini ağır ödeyecekler" dedi.

"İNŞALLAH O HESABIN SORULDUĞU GÜNLER YAKINDIR"

Halkın emniyet güçlerinin yanında olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, Bursa'ya, saldırıda şehit düşen Erzurum doğumlu Hüseyin Akyüz'ün cenazesi vesilesi ile geldiğini ifade ederken, "Hüseyin Akyüz kardeşimizin şahsında bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Emniyet camiamızın başı sağ olsun. Güvenlik güçlerimiz şunu bilsin ki 7'den 70'e bütün vatandaşlarımız onlarla beraberdir. Her zaman onların yanında olmak, onlarla birlikte bu ülkenin güvenliğinin çok daha iyi noktaya taşınmasında birlikte olmak bizim görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Rabbim onlara güç, kuvvet versin. Bütün bu hain planları bozacak olan ve bu tuzakları kuranlara hesap soracak olanlar onlardır. İnşallah o hesabın da sorulduğu günler yakındır" diye konuştu.

DHA