Fiyatlar uçunca, yeni soruşturma başladı! Zincir marketler için şimdi de yeni iddia

Fiyatlar uçunca, yeni soruşturma başladı! Zincir marketler için şimdi de yeni iddia
Güncelleme:

Yılın ilk 7 ayını geride bırakırken her gün zamla yatıp zamla kalkan Türkiye'de Rekabet Kurumu şimdi de zincir marketler için "kartel" soruşturması başlattı.

Perakende sektöründe soruşturmalar devam ederken yeniden fiyat tespiti üzerinde çalışılıyor. 'Topla-dağıt karteli' kapsamında düzenlemeler olacak. Burada fiyat geçişleri ve romosyonlar ve kampanyalarla indirimlerin zincir market ve kartellerle birlikte belirlendiğini belirten ekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, bu durumun asla kabul edilmeyeceğini belirtti.

 Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, fiyat denetimi yapmadıklarını fiyatın nasıl oluştuğuna baktıklarını belirtirken beş zincir market ve 14 tedarikçi için açılan ikinci soruşturmada üç teşebbüsün uzlaşma talebinde bulunduğunu ifade etti.

Başkan Küle, kartel iddiasını gündeme aldı. Beş zincir markete verilen cezalardan sonra bu kez de kartel iddiaları soruşturulacak.

Amaçlanan sonuç, vatandaşın marketlerden uygun fiyatlarla alışveriş yapabilmesi. Öte yandan market fiyatlarıyla ilgili 32 soruşturma da devam ediyor.