Kripto para yasa tasarısı hazır, Meclis'e geliyor

Kripto para yasa tasarısı hazır, Meclis'e geliyor

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek olan yasa çalışmasının tamamlandığını, büyük olasılıkla Ekim ayında TBMM’ye sunulacağını açıkladı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın sorusunu yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, “Kripto paralarla alakalı çalışmayı yürütüyoruz. Neredeyse hazırlık ama dünyada bu konuda çok geniş bir yelpaze var. Bu işi tamamen serbest, batan batar, giden gider düşüncesiyle yapanlar var, mesela Japonya bunlardan biri, hiç düzenleme yapmamışlar. Genelde düzenleme Batı Avrupa, Amerika gibi yerlerde var. Biz bunlardan biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz.” dedi.

Kripto parayı yasaklayan ülkelerin genelde demokrasisi problemli ülkeler olduğunu söyleyen Gül, “Bana kişisel olarak sorarsanız yasaklama taraftarı olabilirim ama Maliye Bakanlığı şapkamla, serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri bir düzenleme arayışı içindeyiz.” şeklinde konuştu.

Gül, yasanın hazır olduğunu ancak bu döneme yetişmediğini belirterek “Herhalde yeni yasama yılında, ekim ayında gelecek.” bilgisini verdi.