''Kriz kahini'' Roubini ''tüm ekonomik krizlerin en büyüğü'' diye uyardı

''Kriz kahini'' Roubini ''tüm ekonomik krizlerin en büyüğü'' diye uyardı
Güncelleme:

Kriz Kahini lakaplı Profesör Nouriel Roubini dünyayı bekleyen yeni tehlikeyi "Tüm ekonomik krizlerin en büyüğü yaklaşıyor" diyerek uyard.

Ekonomik krizleri önceden haber vermesiyle tanınan Nouriel Roubini “Yıllar süren aşırı gevşek para politikalarının, büyük arz şoklarının ardından, stagflasyonist baskılar şimdi devasa kamu ve özel sektör borç dağını sıkıştırıyor. Tüm ekonomik krizlerin en büyüğü yaklaşıyor. Politika yapıcıların bu konuda ise yapabileceği çok az şey olacak.” diye uyardı.

Kriz Kahini dünyanın borç krizi ile enflasyon arasında sıkıştığını vurguladı. 

Kripto paraları ise “Bütün sahtekarlıkların anası” diye niteleyen Roubini, “Dünya ekonomisi, son on yıllardaki borçlanma, kaldıraç patlamasının ardından ekonomik, finansal ve borç krizlerinin eşi benzeri görülmemiş bir birleşimine doğru sürükleniyor.” dedi.

Roubini yazısını şöyle sürdürdü:

“Sadece açık borçlara bakıldığında bile rakamlar şaşırtıcı. Küresel olarak, toplam özel ve kamu sektörü borcunun GSYH'ye oranı 1999'da % 200 iken 2021'de % 350'ye yükseldi.

Bu oran şu anda gelişmiş ekonomilerde % 420, Çin'de ise % 330. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise bu oran % 420 ile "Büyük Buhran" ile İkinci Dünya Savaşı sonrasından daha yüksek.”

Ekonomik şokların kaçınılmaz olduğumuzu vurgulayan ünlü ekonomist, “Bugün, küresel mali krizin en kötü yönlerinin yanı sıra 1970'lerin en kötü yönleriyle stagflasyonist şoklarla karşı karşıyayız. Ve bu kez talebi canlandırmak için basitçe faiz oranlarını düşüremeyiz.” diye uyardı.