Ceset 7 yıldır kayıp... Akılalmaz cinayette yeni gelişme

Ceset 7 yıldır kayıp... Akılalmaz cinayette yeni gelişme

Zonguldak'ta 7 yıl önce öldürülen ve cesedi bulunamayan mali müşavir Mevlüt B.'nin, eşi ile eşinin aşk yaşadığı öne sürülen kızının kayınpederine verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, yaklaşık 7 yıl önce öldürüldüğü iddia edilen ancak cesedi bulunamayan mali müşavir Mevlüt B.’nin (46), eşi ile eşinin gönül ilişkisi yaşadığı öne sürülen kızının kayınpederine verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay, Ayşe B.'ye (43) verilen 20 yıl hapis cezasının suça doğrudan karıştığı gerekçesiyle artırılmasını, ömür boyu hapis cezası verilen Numan B.'ye (45) de öldürülen mali müşavirin engelli olması dikkate alınarak ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilmesini istedi.

Ereğli ilçesine bağlı Kavaklık Mahallesi'nde yaşayan mali müşavir Mevlüt B.'nin eşi Ayşe B., Eylül 2012’de polise giderek, eşi hakkında kayıp ihbarında bulundu. Mevlüt B.’yi bulmak için araştırma yapan polis, 1 yılın sonunda mali müşavirin cinayete kurban gitmiş olma ihtimali üzerine yoğunlaştı.

Polis, Mevlüt B.’nin eşi Ayşe B. ile kızları M.B. ve M.B.’yi gözaltına aldı. M.B.’nin erkek arkadaşı O.B. ile babası Numan B. de gözaltına alındı. Ayşe B. ile ilişkisi olduğu öne sürülen Numan B. tutuklanırken, diğer şüpheliler serbest bırakıldı. Polisin yaptığı tüm aramalara rağmen Mevlüt B.’nin cesedi bulunamadı.

YEREL MAHKEME 2015’DE SONUÇLANDI

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianemesinde, olay günü Ayşe B.'nin kızlarını da beraberine alıp, sevgilisi Numan B. ve B.'nin oğlu ile denize gittikleri, akşam eve geç dönmeleri nedeniyle eşiyle tartıştıkları, bunun üzerine eve çağırdığı Numan B.'nin Mevlüt B.'yi boğarak öldürdüğü, daha sonra ikilinin cesedi bilinmeyen bir yere götürüp gömdükleri anlatıldı.

17 Kasım 2015’te sonuçlanan davada, toplanan deliller ile suçu işlediği kanaatine varılan Numan B.'ye ömür boyu hapis cezası verildi.

Ayşe B. de suça yardım ettiği gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Davada tutuksuz yargılanan iki sanığın çocukları ise beraat ettirildi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 8 Mayıs 2019 günü yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay, bozma ilamında sanıklardan Ayşe B.’nin olayın başından sonuna kadar Numan B. ile birlikte hareket ettiğini, maktulün boğulması sırasında yanında bulunduğunu, cesedin ortadan kaldırılmasına yardım ettiğini belirterek, olayın asil faili olarak cezalandırılması gerektiğini bu nedenle de cezasının artırılmasını istedi.

Kararda öldürülen Mevlüt B.’nin yüzde 47 engelli oluşu dikkate alınarak, mahkemeden suçun 'beden ve ruh sağlığı bakımında kendini savunamayacak kişiye karşı' işlenip işlenilmediğinin araştırılmasını, işlenildiğinin belirlenmesi halinde de Numan B.'ye verilen ömür boyu hapis cezasının ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çevrilmesi talep edildi.

TEKRAR HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

Yargıtay'ın bozma kararı üzerine tutuklu sanıklar Ayşe B. ve Numan B., Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden hakim karşısına çıktı. Tutuklu bulunduğu Rize L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılan Numan B., işlemediği bir suç nedeniyle cezaevinde bulunduğunu savundu.

Ayşe B. de suçlamaları kabul etmeyerek, 6 yıldır cezaevinde olduğunu ve tahliye olmak istediğini söyledi.

Ölen Mevlüt B.'nin annesi Hamdiye B. ise oğlunun cesedinin halen bulunamadığına dikkat çekerek, “Oğlumun cesedini, kemiklerini istiyorum. Ben altı yıldan beri aynı şeyi istiyorum. Adalet istiyorum, yavrumu istiyorum. Benim içim kan ağlıyor” dedi.

Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına kara vererek, duruşmayı erteledi.

DHA