AK Parti'den ''neden kaybettik'' anketi: İşte oy kaybının en büyük iki nedeni

AK Parti'den ''neden kaybettik'' anketi: İşte oy kaybının en büyük iki nedeni
Güncelleme:

AK Parti, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından yaptırdığı ankette ''Neden oy vermediniz?'' sorusuna yanıt aradı. Ankete göre, oy kaybında ekonomi ve AK Parti'nin halktan kopması gerekçe gösterildi.

Yerel seçimlerden AK Parti'nin ikinci olarak çıkmasının nedenleri üzerinde geniş katılımlı bir anket çalışması yapıldı. Ankette, CHP ve diğer partilere giden oyların yanı sıra, sandığa gitmeyen seçmenlerin de nabzı tutuldu. AK Parti kaynakları, oy kaybında yüzde 50’nin üzerinde bir oranla ekonomi başlığı altında hayat pahalılığı, emekliler ve kira fiyatları gibi sebepler sıralandığını kaydetti. Ekonomiden sonraki en önemli gerekçe ise AK Parti'nin ‘halktan kopması’ gösterildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, parti kurmayları “Seçim sonuçlarıyla ilgili veriler toplanmaya devam ediyor. Bir anlamda vatandaşın bizden beklentilerini net olarak ortaya çıkarmak istiyoruz. SETA bir çalışma yapıyor, teşkilatlardan ve milletvekillerinden gelen rapor ve öneriler de alınıyor. Vatandaş bizden ne bekliyor? Her yönüyle bakıyoruz. Bu tespitler partinin bundan sonraki yol haritasına etkili olacak. Yeni bir program, yeni bir hikâye ortaya çıkarılacak” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Gazetesi