CHP'li isimden ''Kadir Topbaş istifa etti'' iddiası !
Atatürk Havalimanı'nda uçak düştü
Olay yaratacak Meral Akşener anketi !

Hainliğin talimatı: ''Davul zurnalar çalsın''

Hain saldırıların talimatını "davul zurnalar çalsın" şifresiyle vermişler...

Hainliğin talimatı: ''Davul zurnalar çalsın''
A+ A-

Terör örgütü PKK/KCK bünyesinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle aralarında HDP'nin genel merkez saymanı Hüseyin Yılmaz'ın da bulunduğu 10'u tutuklu 27 sanık hakkında 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, sanıkların teknik takibe takılmamak için kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmelerinde şifreli konuştukları bilgisine yer verildi.

Sanıkların silahlı ve bombalı saldırılar için "davul zurnalar çalsın" şifresi kullandığı belirtilen iddianamede, sanıkların terör örgütü PKK içerisinde faaliyet yürüten sözde yönetici teröriste "anne", örgüte aktarılacak lojistik malzemeye "limon" ve "ilaç", el bombasına "soğan", teröristlere "bizim işçiler" diyerek şifreli haberleştikleri kaydedildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 27 sanık hakkında hazırlanan 456  sayfalık iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Terör örgütü PKK/KCK'nın kuruluşu, yapılanması ile KCK sözleşmesi  hakkında detaylı bilgiye yer verilen iddianamede, şüpheliler hakkında bazı gizli  tanıkların beyanları da yer aldı.

Saldırılar için "davul zurnalar çalsın" şifresi

Sanıkların, terör örgütü PKK içerisinde faaliyet yürüten sözde  yönetici teröriste "anne", örgüte aktarılacak lojistik malzemeye "limon" ve  "ilaç", el bombasına "soğan", teröristlere "bizim işçiler" diyerek şifreli  haberleştikleri belirtilen iddianamede, teröristlerce Diyarbakır'da yapılması  planlanan silahlı ve bombalı saldırılar için "davul zurnalar çalsın" şeklinde  talimat verildiği belirtildi.

Şüphelilerden bazılarının adli takibe karşı önlem almak için yüz yüze  görüşmelere önem verdikleri kaydedilen iddianamede, şunlar yer aldı:

"Yapılan bazı telefon görüşmelerinde yüz yüze görüşecekleri yerin  adına terör örgütü üyesinin kaldığı değerlendirilen 'babanın evi' diye tabirler  kullandığı anlaşılmıştır. Görüşmelerde 'zarf' ve 'paket' söylemlerinden kasıt  olarak PKK/KCK terör örgütünün sözde ana karargah olarak faaliyetlerde bulunduğu  Kandil kampından sözde yönetici örgüt mensuplarının göndermiş olduğu talimatlar  ve terör örgütün ideolojilerini ve uygulamalarını yansıtan kitap, dergi,  broşürlerin kentte dağıtılması talimatı verilmiştir. 'Yemek' söyleminde ise  PKK/KCK terör örgütü mensuplarının kullanması için lojistik malzeme olduğu  değerlendirilmektedir."

İddianamede, bazı sanıkların PKK/KCK terör örgütü içerisinde eylem ve  faaliyetlerde bulunurken, çıkan çatışmada ölen teröristlerin cenazesini  sahiplendiği, örgütün silahlı saldırılarını gerçekleştiren teröristleri  destekledikleri aktarıldı.

Teröristlere "psikolog" arayışları

Teröristlere yardım ve psikolojik destek sağlamak için "psikolog"  arayışlarında olduğunun görüşmelere yansıdığı belirtilen iddianamede, bazı  sanıkların terör örgütüne eleman temini ve "milis/iş birlikçi" faaliyetlerinden  sorumlu düzeyde yöneticisi olarak faaliyetlerde bulunduğu kaydedildi.

Küçük çocuklara terör örgütünün hedef ve gayelerini benimsetmek  amacıyla ideolojik eğitim verildiğinin tespit edildiği belirtilen iddianamede,  sanıklardan bazılarının operasyon bölgesinde güvenlik güçlerine karşı silahlı  çatışmaya giren örgüt mensupları ile örgütsel ilişki ve irtibat içerisinde  olduklarının anlaşıldığına dikkat çekildi.

"Sanıkların PKK/KCK terör örgütünün silahlı alan yapılanmasına katılan  örgüt mensuplarının ailelerine terör örgütünün desteğini sağlayarak devlete karşı  olan güvenlerini azaltmaya yönelik çalışma yaptığı anlaşılmıştır." ifadelerine  yer verilen iddianamede, sanıkların sosyal paylaşım siteleri üzerinden halk  tabanında terör örgütüne desteği yükseltmek, silahlı yapılanmaya katılımı teşvik  etmek, örgütün faaliyetlerini meşru kılmak ve örgütün bölge halkı üzerindeki  baskısını artırmak için paylaşım ve çağrılarda bulunduğu vurgulandı.

HDP saymanı Yılmaz'ın PYD ile bağlantısı

İddianamede, HDP'nın saymanı Yılmaz'ın Suriye'nin Ayn el Arap (Kobani)  kentinde terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD ile irtibat halinde olduğu,  PKK/KCK terör örgütü yapılanmasında sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü  bildirilerek, örgütün sözde yöneticilerinden aldığı talimatlar gereği PYD'li  teröristler ile sorumlu düzeyde irtibatta olduğunun değerlendirildiği ifade  edildi.

Tüm sanıkların terör örgütü PKK/KCK yapılanması içerisinde sorumlu  düzeyde faaliyet yürüttüğü belirtilen iddianamede, şunlara yer verildi:

"Kırsal yapılanmasındaki sözde yöneticilerden aldıkları talimatları  sorumlu oldukları alanlara ilettikleri, aldıkları talimatlar doğrultusunda  toplantı, gösteri ve yürüyüşler organize ettikleri, bu organizasyonlarda  propaganda faaliyetlerinde bulunarak halk tabanında terör örgütüne desteği  yükseltmişlerdir. Terör örgütüne ve silahlı yapılanmasına katılımı  arttırmayı/teşvik etmeyi, terör örgütünün ve faaliyetlerinin sözde meşru olarak  algılanmasını sağlamayı amaç edindikleri değerlendirilmektedir."

İstenilen ceza

İddianamede, aralarında HDP'nin genel merkez saymanı Yılmaz'ın da  bulunduğu 10'u tutuklu, 7'si tutuksuz ve 10'u hakkında yakalama kararı çıkartılan  27 sanığa "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan ceza artırımı talep  edilerek 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

AA