İstanbul'da korkutan 4,7'lik deprem! Tüm ilçelerde hissedildi...

Güncelleme:

Saat 11:00'da İstanbul'da da hissedilen bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 1 saniye boyunca hissedilen deprem korkuya yol açtı. Depremin Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana geldiği ve büyüklüğünün de 4.7 olduğu açıklandı.

Saat 11:00'da İstanbul'da da hissedilen bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 1 saniye boyunca hissedilen deprem korkuya yol açtı.

Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana gelen ve 4,7 büyüklüğünde ölçülen deprem İstanbul'un pek çok ilçesinde hissedildi.

Sarsıntının merkez üssü Marmara Ereğlisi'ne 15 kilometre, İstanbul Büyükçekmece'ye 45 kilometre uzaklıkta. Merkez üssünün şehir merkezlerine mesafesi ise Tekirdağ 52 kilometre, İstanbul ise 71 kilometre.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, İstanbul Silivri açıklarında saat 11:00'da 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kısa süreli paniğe neden olan depremin 9.8 kilometre derinlikte gerçekleştiği kaydedildi.

BEKLEYİP GÖRMEK LAZIM

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV canlı yayınında konuya ilişkin soruları yanıtladı.

Silivri merkezli 4.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem ile ilgili, "Depremin ne getireceğinin bekleyin görmek lazım" diyen Tüysüz,  "Bunun arkasından artçılar gelebilir" dedi.

Türk Kızılay da Twitter'da yaptığı paylaşımda "İstanbul Silivri'de meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası gelişmeler Kızılay ekiplerimiz tarafından yakından takip edilmektedir." denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen depremle ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından alınan bilgiye göre; Marmara Denizi Silivri Marmara Ereğlisi açıklarında, bugün saat 11.00'de 4.6 Mw şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.
 

SİLİVRİ BELEDİYE BAŞKANI: CAN VE MAL KAYBI SÖZ KONUSU DEĞİL
 
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz deprem sonrasın yaptığı ilk açıklamada “Yetkililerle görüştüm. Büyük bir depremi tetiklemesi söz konusu değil dediler. Silivri'de 4 tane deprem gözlem evimiz var. Bütün yetkililerle de görüştüm korkulacak bir şey yok. Deprem gerçeği ile İstanbul'un da Silivri'nin de yüzleşmesi gerekiyor. Şuana kadar aldığımız hasar bilgisi yok. Şuan bize ulaşan can ve mal kaybı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan depremle ilgili bir açıklama da AFAD'tan yapıldı. AFAD depremin büyüklüğünü 4,6 olarak açıkladı.

Silivri'de bugünkü ikinci deprem

İstanbul'un tüm ilçelerinde hissedilen deprem öncesinde saat 10:30'da da aynı noktada 3,1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

AKDENİZ DE SALLANDI

Öte yandan AFAD'ın verilerine göre, saat 10:49'da ise Akdeniz'de 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Seçiniz...