İşte FETÖ'nün himmet tarifesi

İşte FETÖ'nün himmet tarifesi
Güncelleme:

FETÖ/PDY soruşturmasında itirafçı olan bir astsubay FETÖ'nün himmet tarifesini açıkladı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olan bir astsubay örgüte ilişkin önemli bilgiler verdi.

Sözcü gazetesinden Can Özçelik'in haberine göre FETÖ evlerinde ‘abilik' yaptığını aktaran astsubay, kamuya yerleştirilecek elemanlarla ilgili olarak örgütün özel çalışma yaptığını aktardı. İtirafçı astsubay, FETÖ'nün KPSS'ye girmeyi düşünen öğrencileri özellikle Adalet Bakanlığı'nın açtığı ‘infaz koruma memurluğu, zabıt katipliği, mübaşirlik' sınavlarına yönlendirdiğini vurguladı.

İtirafçı astsubay, örgütün topladığı himmete ilişkin ise şu bilgileri verdi:

KPSS'ye girmek isteyen şahısların, infaz koruma memurluğu, zabıt katipliği, mübaşirlik gibi mesleklerin sınavlarına girmeleri yönünde ayrı bir çalışmaları bulunuyordu. Meslekleri kazanan kişilerden bekar olanlardan ayda 500 TL, evli olanlardan 250 TL himmet adı altında para alıyorlardı. Yabancı dil bilenlere yönelik de özel bir çalışmaları vardı. Bu şahıslar için özel çalışma mekanları ayarlanırdı. Yabancı dil sınavlarına bu şahıslar girdirilirlerdi. Bu kişilerin tüm bilgileri toplanır bir görevli tarafından Ankara'ya gönderilir daha sonra devletin belli kurumlarında işe başlarlardı.

Sadece himmet bedelinin belirlenmesi için ayrı sohbet toplantıları ayarlanırdı. Himmet toplantıları il ve ilçelerde yılda bir kez mahalde bulunan yapıya ait yurtlarda yapılırdı. Benim bulunduğum ilçede işadamı başına yıllık himmet 200 bin TL'yi bulmaktaydı. İl merkezinde kişi başına 500 bin TL'yi bulmaktaydı. Söylenen rakamlar yıl içerisinde aylık taksitlere bölünürdü. Toplanan paralar örgüte bağlı kolej veya derneklerde bulunan kasalarda tutulurdu.

Sözcü