Yıllarca istismara uğrayan Ahmet canına kıymıştı! İğrenç davada yeni gelişme

Yıllarca akrabasının cinsel istismarına maruz kalan 27 yaşındaki Ahmet Emre Y.'nin intiharıyla ilgili davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, sanığın 26 yıl hapis cezası almasını sağlayan en kritik delil konumundaki gizli ses kaydını ''hukuka uygun ve hükme esas delil'' olarak kabul etti.

Yıllarca istismara uğrayan Ahmet canına kıymıştı! İğrenç davada yeni gelişme
A+ A-

Dokuz yaşından beri akrabası Vedat T.’nin (70), cinsel istismarına maruz kalan Ahmet Emre Y. (27), delil elde edebilmek için kendisini konuşturmaya çalıştı. 20 dakikaya yakın süren kayıtta Vedat T., Ahmet Emre Y.’ye yönelik eylemlerini kabul etti. Ahmet Emre Y., elde ettiği kayıt ile birlikte Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Ancak savcılık başvurusunun üzerinden aylar geçmesine rağmen hiçbir gelişme yaşanmadı. Ahmet Emre Y., savcılığın harekete geçmemesi nedeni ile bunalıma girdi. Ailesine “Herkese rezil olacağım. Benim için de güneş doğsun” diyerek ağlama krizleri geçiren Ahmet Emre Y., yaşadığı daireden aşağı atlayarak yaşamına son verdi.

ÖLÜMDEN SONRA TUTUKLANDI

Hürriyet'te yer alan habere göre, Ahmet Emre Y.’nin vefatı sonrası Vedat T. tutuklandı. Hakkında ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlaması ile Edirne 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Vedat T., 26 yıl hapse mahkûm edildi. Vedat T.’nin, Ahmet Emre Y.’yi, 2002’den 2011’e kadar birçok kez farklı yerlerde istismar ettiği belirtilen gerekçeli kararda özetle şöyle denildi: “Mağdurun uğradığı cinsel istismar eylemleri nedeniyle beden ve ruh sağlığı bozuldu. Ruhsal olarak çöküntü yasaması nedeniyle sanığın eylemlerine karşı koyması hayatın olağan akışına da uygun değil. Sanığın, mağdura yönelik zincirleme şekilde organ sokmak suretiyle çocuğun nitelikli cinsel istismar suçunu işlediği yönünde mahkememizde tam bir vicdani kanıya varılmıştır.”

‘BU KAYIT HUKUKA AYKIRI DEĞİL’

Gerekçeli karara, Ahmet Emre Y. ile Vedat T.’nin akraba oldukları aileler arasında da husumet bulunmadığına işaret edilerek şöyle devam edildi: “Dökümü yapılan kayıtlardan sanığı, mağdurla cinsel ilişki yaşadığını kabul ettiği açıkça görülüyor. Söz konusu kayıt, mağdurun kendisine yönelik yapılan eylemler nedeniyle delil olması için yapılan bir ses kaydı. Mağdurun bir daha delil elde etme olanağı yoktu. Kanıtların kaybolmasının engellenmesi amacıyla yapılan kayıt şikâyet dilekçesine eklenerek yargı mercilerine sunulmuş. Ses kaydı hukuka aykırı olarak alenen ifşa edilmedi. Dolayısı ile hukuka aykırı delil olarak nitelendirilemez. Mahkememizce, hukuka uygun delil olarak değerlendirildi.”

Hürriyet