''ABD'deki Türk kızı'' milyonluk vurgun çete üyeliğinden yakalandı

''ABD'deki Türk kızı'' milyonluk vurgun çete üyeliğinden yakalandı
Güncelleme:

Türkiye'nin CNN Türk'te katıldığı canlı yayınla "2020 ABD Başkanlık Seçimlerini Yorumlayan ABD'deki Türk Öğrenci" olarak tanıdığı genç kadın, milyonluk vurgun çetesinin üyesi olduğu iddia edildi.

ABD'de Bloomingdale's, Macy's, Duane Reade ve Sephora gibi büyük mağazalardan ürün çalıp bunları e-bay'dan satışa çıkaran çete çökertildi. 41 üyeli çetenin 3.8 milyon dolarlık (yaklaşık 62 miyon 508 bin TL) vurgun yaptığı ortaya çıktı. Çalıntı perakende eşyanın yanısıra, 550'den fazla hediye nakit kartına ve çetenin elebaşı Rubinov'un 300 bin dolardan fazla nakit parasına el konuldu. Gözaltına alınan 41 sanık, 7 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Çetede, Türk vatandaşı A.Y.'nun (26) yer aldığı ortaya çıktı. Aslen iç mimarlık öğrencisi A.Y., CNN Türk'te 'New York'taki Türk öğrenci' sıfatıyla 2020 ABD başkanlık seçimlerini yorumlamasıyla Türkiye'de gündem olmuştu. A.Y. ayrıca 2020'de şarkıcı Rafet El Roman'ın kendisine attığı mesajları ifşa etmesiyle de adından söz ettirmişti.

Ürünleri değerinin altında satmakla görevli olan A.Y.'nun, geliri düşük ailelere sadece telem gıda almaları için verilen EBT kartlarıyla yüklü miktarda lüks ürün alım satımı yaptığı ortaya çıktı. Belediye Başkanı Eric Adams, "New York'un suçu tolere etmediğini gösterdik. Bu şebeke ekonomimizi etkiledi" dedi. Başsavcı Letitia James ise, "Suçla mücadele edeceğiz" dedi.

A.Y., 1. ve 2. derecede kamu yararı kartının cezai kullanımı ve 3. derecede dolandırıcılık ve 3. derecede kamu refahı dolandırıcılığı ithamlarının da bulunduğu toplam 17 ayrı suçtan yargılanacak.

Dava dosyasında A.Y.'nun iki tape görüşmesine de yer verildi. A.Y.'nun 7 Kasım 2019'da çete lideri Roni Rubinov'u arayarak, "Roni, Justin şimdi burada. Kendisinde EBT kartı olduğunu söylüyor" dediği, 13 Eylül 2019'da ise "Merhaba Roni, alarmı olmayan elbiseleri alabilir miyiz?" ifadesini kullandığı yer aldı. Çetenin çalıp internetten pazarladığı ürünler arasında özel tasarım lüks kıyafet ve aksesuarlar, ilaçlar, elektronik aletler ve 550'den fazla hediye çeki bulunuyor.

(Kaynak)