AK Partili belediye bakanlıkla karşı karşıya

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, oldukça nadir yaşanan bir itiraz dosyasını görüştü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda, İBB’nin yaptığı plan değişikliğine, AK Partili Arnavutköy Belediyesi itiraz etti.

AK Partili belediye bakanlıkla karşı karşıya
A+ A-

Uzun zamandır gündemde olan, Beyazıt’tan başlayıp Sultangazi’den geçerek Arnavutköy’e uzanacak olan Vezneciler-Taşoluk Metro Hattı’nın planları Bakanlığın isteği üzerine, 2019 seçimlerinden 10 ay önce değiştirilmişti. Söz konusu değişiklik ile metro hattını Sultangazi’den Arnavutköy’e uzatan Arnavutköy ve Taşoluk istasyonları iptal edilmişti.

Bakanlık, kendileri tarafından yapımı planlanan Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı’nın da aynı bölgeden geçeceğini, mükerrer yatırımların önüne geçmek için projenin revize edilmesini istemiş, dönemin AK Parti’li İBB yönetimi de bunu onaylamıştı.

Ancak, yapılan plan değişikliğinin askıya çıkarılması, Mart 2019 seçimlerinden sonraya sarkması, değişikliğe yapılan itirazların İBB Meclisi’nde görüşülmesinin de ekim ayına kadar sarkmasına neden oldu.

AK PARTİLİ BELEDİYENİN İTİRAZI

İBB’nin Mart 2019 seçimlerinden önce, Bakanlığın isteği doğrultusunda yaptığı plan değişikliğine, AK Parti’li Arnavutköy Belediyesi’nin itirazı, İmar Komisyonu Raporu’nda özetle şöyle yer aldı:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü DLH Marmaray(İstanbul) Bölge Müdürlüğü yazısında yapılan incelemede ‘İstanbul Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı Projesi’nin Fenertepe İstasyonu ile ‘Vezneciler-Arnavutköy Metro Hattı’na entegre edildiği, bu nedenle ‘Vezneciler-Arnavutköy Metro Hattı’nın Fenertepe İstasyonunda(Başakşehir) sona erdirildiğinin tespit edildiği belirtilerek ve işlemleri daha önce başlatılan söz konusu Sultangazi-Arnavutköy Raylı Sistem Hattı Projesine ilişkin planların onay sürecinde, plana işlenen Sultangazi-Arnavutköy Raylı Sistem Hattı Projesi ile ilgili alınan yeni kararların, plan itirazı kapsamında yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek askıdaki planların güncel görüşler doğrultusunda yeniden düzenlenmesi talebiyle plan tadilatına itiraz edilmektedir.”

AK PARTİ GRUBU BAKANLIK İLE BELEDİYE ARASINDA KALDI

İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti Grubu, Bakanlığın talebi doğrultusunda kendi dönemlerinde yapılan plan değişikliği ile kendi siyasi partilerinden olan Arnavutköy Belediyesi’nin itirazı arasında kaldı. AK Parti Grubu çareyi, söz konusu dosyanın, “Raylı Sistemler Daire Başkanlığından görüş alınıp yeniden değerlendirilmek üzere Müdürlüğü’ne iadesi”nde bulundu. Dosya bu kararla Ulaşım Planlama Müdürlüğü’ne geri gönderildi.