Ankara Valiliği toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasını yasakladı

Ankara Valiliği, kentteki koronavirüs vaka sayısının artmasını gerekçe15 gün boyunca toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasını yasakladı.

Ankara Valiliği, başkentte koronavirüs vaka sayısının artmasını gerekçe göstererek 15 gün boyunca toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasını yasakladı.

Barolar, Ankara'da 3 Temmuz'da (yarın) büyük savunma mitingi yapacaktı. Yasağın, mitinge bir gün kala alınması dikkat çekti.

Ankara Baro Başkanı Sağkan: Bilim Kurulu'ndan görüş aldık, valiliğin kararı Anayasa'ya aykırı

Ankara Valiliği'nin yasak kararını değerlendiren Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, mitinge ilişkin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'ndan görüş aldıklarını söyleyerek, "Gerekçe olarak pandeminin ortaya konmasını, pek inandırıcılığını kabul etmekte zorlanıyorum. Açıkçası, yarın Ankara'da yapılacak olan son derece barışçıl, içerisinde gayrı yasal hiçbir unsur taşımayan, hak arama hürriyetimizden ibaret olan eylemimizin engellenmesine dönük bir bahane olduğunu düşünmekteyim" dedi. 

Sosyal medyanın kapatılma sürecinin başlatıldığının altına çizen Sağkan, "Anayasal haklarımız çok ciddi tehdit altındadır. Ankara girişinde, baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği aslında, bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu aldı altında, yapılacak olan barışçıl anayasal bir hak olan gösterinin engellenmesiyle tekrar ortaya konulmuştur. Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve bilim kurulunun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi adı altında tamamen anayasaya aykırıdır" diye konuştu. 
 
 

AK Parti'den diğer meslek örgütlerine gözdağı: ''Barolar ilk adımdı''AK Parti'den diğer meslek örgütlerine gözdağı: ''Barolar ilk adımdı''

Barolar kararını verdi: Büyük Savunma Mitingi yapılacak!Barolar kararını verdi: Büyük Savunma Mitingi yapılacak!

Seçiniz...