Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?
Suudi sözde din adamı: ''Tecavüzün sorumlusu kadınlardır''
AK Parti'de sıra Bakanlara mı geliyor ?

Bir yeni havalimanı daha geliyor

Tokat'a yeni yapılacak olan havalimanı için arsa sahipleri ile pazarlık süreci başlatıldı.

Bir yeni havalimanı daha geliyor
A+ A-

Tokat Havalimanı yakınlarında bulunan Söngüt ve Çerçi köyleri çevresindeki yaklaşık 2 bin 200 dönüm arazi üzerine yapılması planlanan yeni havalimanı için kamulaştırma çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda arazi sahipleri Tokat Havalimanı'na davet edilerek fiyat teklifinde bulunularak karşılıklı görüşmeler yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yetkilileri ile yaklaşık bin 200 civarında hak sahibi arasında yapılacak olan görüşmelerin 5 gün süreceği bildirildi.

Tokat Havalimanı DHMİ Müdürü Yücel Besim Aladağ, "kamu yararı kararı" gereği kamulaştırma çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Bu karardan dönüşün olmadığının altını çizen Aladağ, vatandaşın havalimanı olarak tespit edilen arazisi ile ilgili sadece yeniden bedel tespiti hakkı bulunduğunu ancak bunun sonucunda da belirlenen bedelin daha da altının verilebileceği olasılığının bilinmesi gereğine dikkat çekerek, "Bakanlığımız AYGM" ce vatandaşlarımız lehine arazinin değerinin üzerinde fiyatlar belirlendi. Kamulaştırma işlemleri tamamlandıktan sonra projenin hızlı bir şekilde hayata geçecek" dedi.

Yeni Tokat Havalimanı projelendirmesi için ihaleye çıkıldığını ifade eden Aladağ, bu süreçte vatandaşın kamulaştırmaya karşı tavrının önemine değinerek, "Vatandaşımız devletin verdiği rakamlara olur der ve mahkeme yoluna gitmez ise projenin işleyiş süreci hızlı olur. Yoksa süreç uzayacağı için projede ön görülen süre uzayabilir. Yeni yapılan havalimanlarında her şey çok daha modern. İleri ülkelerde hangi teknoloji ve sistemler kullanılıyorsa yeni havalimanımızda da bunlar olacak" diye konuştu.