Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti!

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle görevinden istifa etti. Borsa İstanbul, Hakan Atilla'nın istifasının kabul edildiğini açıkladı.

Borsa İstanbul, Hakan Atilla'nın istifasının kabul edildiğini açıkladı. Açıklamada, "Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla'nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir" denildi.

Karar Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı'na bildirildi.

Hakan Atilla 21 Ekim 2019'da eski Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından göreve BİST Genel Müdürlüğü'ne atanmıştı.

Atilla, Halkbank'ta çalışırken İran'ın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. ABD'de 32 ay hapis cezasına çarptırılan Atilla, 28 ay tutuklu kalmasını ardından Türkiye'ye dönmüştü.

İSTİFA İDDİALARINA BU YANITI VERMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Bloomberg'te Hakan Atila'nın Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa edeceği iddiası yer almış bu iddia sonrasında Hakan Atilla kısa bir açıklama yapmıştı.

Hakan Atilla istifa edip etmediğine dair sorulara yanıt verirken izne ayrıldığını doğrulayarak, “İzne ayrıldım izin kararı şahsıma ait dava veya başka konularla alakası yok. İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” demişti.

İSTİFASI 1 HAFTADIR KONUŞULUYORDU

Atilla'nın istifa edeceği haberleri hafta sonu dış basında da yer almıştı. Financial Times gazetesinin haberinde, Atilla’nın istifası için, “Atilla'nın görevden alınması, Joe Biden’ın yeni yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek isteyen Erdoğan’ın Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” yorumu yapılmıştı.

Haberde, “Dolandırıcılık, kara para aklama ve yaptırımları delme suçlamalarıyla mayıs ayında Halkbank aleyhinde New York'ta başlaması beklenen bir başka dava için Türkiye hazırlanıyor” iddiasına yer verilmişti.  

HAKAN ATİLLA KİMDİR?

1970'te Ankara'da doğan Mehmet Hakan Atilla, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Tahsilini tamamlamasının ardından 1995'te Halkbank A.Ş.'de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü'nde Uzman Yardımcısı ünvanlıyla göreve başlayan Hakan Atilla, bunun ardından Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri'nde Uzman sıfatıyla görev aldı.

 Son olarak Stratejik Planlama Daire Başkanlığı'nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerini üstlenen Mehmet Hakan Atilla, 2007-2011 yıllarında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Mehmet Hakan Atilla, 2011'den 2017 Mart ayında ABD'de tutuklanana kadar Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.