Borsa'da 35 milyar dolarlık deprem! Altın, Dolar ve Euro'da kritik sınırda!

Borsa'da 35 milyar dolarlık deprem! Altın, Dolar ve Euro'da kritik sınırda!

Politika faizini sürpriz bir oranda arttıran TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın 4,5 aylık görevinden alınmasının etkileri devam ediyor. Borsanın piyasa değeri 35 milyar dolar düşerken, en fazla bankacılık hisseleri darbe aldı. Dolar 7,94 TL'den, Euro 9,43 TL'den, Sterlin ise 10,96 TL'den işlem görüyor. Gram altın 442 TL'den fiyatlanırken, gümüş 6,36 TL seviyesinde. Bitcoin ise 52 bin 864 dolara çekildi.

Borsa İstanbul son yılların en sert değer kaybını yaşadı. 19 Mart 2021 tarihinde 210 milyar dolar olan borsada işlem gören şirketlerin piyasa değeri 3 günde 175 milyar dolara düştü. Yani şirketlerin değeri 35 milyar gibi oldukça yüksek bir değer kaybına uğradı.

Politika faizini sürpriz bir oranda arttıran TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın 4,5 aylık görevinden alınmasının etkileri devam ediyor. Dolar 7,94 TL'den, Euro 9,43 TL'den, Sterlin ise 10,96 TL'den işlem görüyor. Gram altın 442 TL'den fiyatlanırken, gümüş 6,36 TL seviyesinde. Bitcoin ise 52 bin 864 dolara çekildi.

Onsu 1.730 dolardan fiyatlanan altında gram altın 438/442, çeyrek altın 710/725, Cumhuriyet altını ise 2.923/2.954 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

ANALİSTLERİN BEKLENTİSİ

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı özeti, yurt dışında ise ABD'de büyüme verisinin takip edileceğini belirterek, tahvil piyasasının seyrinin de gündemin odağındaki yerini koruduğunu ifade etti.

Dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Son birkaç gündür piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, potansiyelini kesinlikle yansıtmıyor. Ekonomideki reform programımızın politikalarını ve takvimini ilan ettik. Vakit, daha çok çalışma, üretme ve hedeflerimize yürüme vaktidir. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye'nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ERDOĞAN'DAN ''DOLARI, ALTINI SATIN'' ÇAĞRISI!

Dün yapılan AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde açıklamalarda bulunan Erdoğan, piyasalardaki dalgalanmaya değindi.

Erdoğan, ''Sadece kendilerini güvende hissetmek amacı ile evlerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarıma buradan bir çağrıda bulunuyorum. Bu vatandaşlarımdan, milli servetimiz olan evlerindeki döviz ve altını, çeşitli finans araçlarına yatırarak, ekonomiye ve üretime kazandırmalarını istiyorum'' dedi.

ALTIN İÇİN YENİ TAHMİN: "600 TL'Yİ BULABİLİR"

Küresel altın yatırımcıları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı sunuma odaklanırken, gram altında ise gözler dolar/TL'ye çevrildi. Gram altın fiyatları küresel altın fiyatlarını takip ederken dolar/TL kurundaki gelişmelerden etkilenerek fiyatlandı. Öte yandan Altın ve Finans Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıların gündemine oturacak bir açıklama yaparak, 540-560 seviyelerini görebilecek dediği gram altın fiyatı için, yeni yorumunda 600 lira öngörüsünde bulundu.

"DOLAR/TL 10 TL'Yİ GÖREBİLİR!"

Fransız bankası Societe Generale, Merkez Bankası (TCMB) başkanı Naci Ağbal'ın görevinden alınmasının Türkiye'nin "geri dönüşü olmayan bir noktaya" getirdiğini belirterek dolar/TL'nin ikinci çeyrek sonuna kadar 9.70'e yükseleceğini öngörmüştü.

Bir açıklamada Alman bankası Commerzbank tarafından yapıldı.  Commerzbank, 2021 sonu dolar/TL tahminini 10'a çıkararak "bir sonraki lira krizinin yaklaştığını" öngördü.

Commerzbank'tan Tatha Ghose müşterilere gönderdiği bir notta, "Bir sonraki lira krizini tetikleyen unsurlar 2018 lira krizinin başlatanlarla aynı: Cumhurbaşkanı zorla alışılmışın dışındaki para politikası tutumunu yeniden ileri sürerek para politikasına dair bilinmeyen bir denemenin yapılacağını açıkça ortaya koyuyor. 2021 sonu dolar/TL tahminimizi 8'den tamamen sembolik olan 10'a çıkarıyoruz." dedi.