Borsada büyük operasyon! 10 isim gözaltında

Borsada büyük operasyon! 10 isim gözaltında
Güncelleme:

Borsa işlemlerinde usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla haklarında yakalama kararı verilen 10 kişiden 8'i gözaltına alındı. SPK, 10 gerçek, 1 tüzel kişi için 2 yıl işlem yasağı uygulayacak.

SPK, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında yer alan sözleşmelerde gerçekleştirilen işlemlerinden dolayı 10 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

SPK bültenine göre, SPK Borsa İstanbul nezdindeki Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında yer alan sözleşmelerde gerçekleştirilen işlemlerde sorumluluğu bulunan şahıslar hakkında suç duyurusunda bulundu. Aynı zamanda 1'i şirket 10 gerçek kişiye de Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/2 ve 6/2 maddeleri kapsamında 3 Ekim'den itibaren borsalarda 2 yıl süreyle işlem yasağı uygulanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da borsa işlemlerinde örgütlü ve organize biçimde usulsüzlük yapıldığı ve Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet edildiği iddiası üzerine soruşturma başlattı. 10 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

İstanbul, Ankara, Muğla ve Balıkesir'de belirlenen 17 adrese düzenlenen operasyonda gözaltılan alınan 8 kişi emniyette sorguda. 2 kişinin ise yurt dışında olduğu tespit edildi.