Genelkurmay'da 'darbe' soruşturması

Genelkurmay Başkanlığı, FETÖ'nün başlattığı darbe girişimiyle ilgili soruşturma başlattı.

Genelkurmay'da 'darbe' soruşturması
A+ A-

Genelkurmay Başkanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, özellikle birliklerde o gün nöbetçi olan personel hakkında incelemelerde bulunuluyor. Açığa çıkanların dışında FETÖ yanlılarının olup olmadığı araştırılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir grup FETÖ üyesince gerçekleştirilen  darbe girişiminin ardından Genelkurmay Başkanlığı harekete geçiti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, darbe girişiminin ardından başlattığı soruşturmanın yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı da kurum içinde  soruşturma yürütüyor.Ortaya çıkarılanların yanı sıra söz konusu darbe girişimini  destekleyenlerin olup olmadığıyla ilgili olası ihmalin de araştırıldığı  soruşturma kapsamında özellikle birliklerde o gece nöbet tutan personel hakkında  incelemelerde bulunuluyor. Nöbetlerin personel tarafından bilinçli yazdırılıp  yazdırılmadığına da bakılıyor.

 KORSAN BİLDİRİ KALDIRILDI

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığı, FETÖ üyesi grup tarafından  gerçekleştirilen darbe girişiminin izlerini silmek için de harekete geçti. Bu kapsamda ilk olarak terör örgütü üyelerinin Genelkurmay  Başkanlığının internet sitesine darbe girişiminin gerçekleştiği gece ve sabah  saatlerinde koyduğu korsan bildiriler silindi. İlki saat 00.45, ikincisi saat  01.20, üçüncüsü saat 03.10 ve dördüncüsü de 06.50'de yayımlanan sözde bildiriler,  16 Temmuz'da akşam saatlerinde siteden kaldırıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar ve komutanların yeniden karargaha gelmesinin ardından yapılan bu  düzenleme sonrasında site hizmete sunuldu.

 ORDU MİLLET EL ELE

Darbe girişiminin ardından karargaha dönen Orgeneral Akar'ın emriyle  karargahtaki dijital panodan, Türk bayrağı fotoğrafı ile "Hakimiyet milletindir"  ve "Ordu millet el ele" yazıları paylaşıldı. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda, girişim sırasında kontrol bir  süreliğine darbe yanlısı subaylara geçmiş, Orgeneral Akar ve bazı komutanlar  rehin alınmıştı.